Македонија

Во македонски автобус запленети 13,3 килограми злато и 30.000 евра

А1он
Денес при вршење на детална царинска контрола на автобус на влез во државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи од Царинската управа на граничниот
Свет

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

А1он
Постигнат е договор за прекин на огнот меѓу Израел и палестински „Исламски џихад“ (ПИЈ), изјави вечерва за „Ал Кудс њуз“ портпаролот на ПИЈ, Мухамед ал
Свет

(ВИДЕО) Експлозија и пожар кај аеродромот Хитроу: Се слушна детонација како бомба

А1он
Околу лондонскиот аеродром Хитроу се шири голем пожар во околните дворови, по „големата детонација што личеше на бомба или експлозија“, пренесува лондонскиот весник „Мирор“. Coming
Свет

Сирени вечерва во Тел Авив и неколку други израелски градови, „Исламски џихад“ не сака примирје и се заканува

А1он
Непорседно пред почетокот на најавеното примирје меѓу Израел и палестински „Исламски џихад“, вечерва се огласија сирените во неколку израелски градови, меѓу кои и Тел Авив,
Свет

Трамп: Америка повеќе никој не ја почитува, ние сме народ кој стана шега

А1он
Светската заедница ја загуби почитта кон американскиот народ и Америка, изјави Доналд Трамп. Тој исто така изрази загриженост дека другите земји во светот повеќе не
Регион

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

А1он
Во петокот на 51-годишна возраст почина истакнатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ. По неговата смрт, неговата животна сопатничка Андреа Топиќ на Фејсбук опиша дека ден пред