Свет

Се помалку Руси ја поддржуваат војната

А1он
Внатрешната анкета спроведена од Кремљ покажува драматичен пад на руската јавна поддршка за продолжување на војната во Украина, пренесува независниот руски медиум Медуза. Резултатите од
Свет

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

А1он
Пакистанската амбасада во Кабул денеска беше под оган, при што е ранет еден Пакистанец, припадник на обезбедувањето, соопштија официјални лица. Исламабад нападот го нарече обид
Економија

Кирби: Белата куќа ја поздрави одлуката на ЕУ за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари за барел

А1он
Белата куќа вечерва ја поздрави денешната одлука на Европската унија за „заедничко делување“ по прашањето за ограничување на цената на руската нафта на 60 долари
Спорт

Роналдо откако се откажал од 16 милиони фунти од Јунајтед пратил порака: Слободен како птица

А1он
Англискиот новинар Пирс Морган открива дека Кристијано Роналдо му пратил порака дека се чувствува „слободен како птица“, откако се договорил со Манчестер јунајтед за раскин
Економија

Полска се согласи да ја ограничи цената на руската нафта на 60 долари за барел

А1он
Полска се согласи со договорот на Европската унија за ограничување на цената на морската нафта од 60 долари за барел за Русија, изјави денеска полскиот
Свет

Гроси: Иран може да направи повеќе од една нуклеарна бомба, што не значи дека прави

А1он
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска изјави дека е разочаран што организацијата што ја предводи не била во можност
Спорт

ФИФА, конечно, со видео објасни зошто голот на Јапонија беше признат

А1он
ФИФА, конечно, објави официјално објаснување зошто вториот гол на Јапонија против Шпанија за 2:1 победата бил признаен и покрај тоа што многу фудбалски фанови сметаа
Свет

Асанж поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права против екстрадицијата во САД

А1он
Основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се бори против екстрадиција од Велика Британија во САД, денеска поднел жалба до Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП),
Регион

Со гласови на членовите на победничкото мнозинство ИК на Подгорица ги усвои конечните резултати од локалните избори

А1он
Изборната комисија на црногорскиот главен град, со гласови на претставниците на партиите што го освоија мнозинството, денеска ги усвои конечните резултати од изборите во Подгорица.