licni karti

Македонија

Со подзаконски пропис овозможено продолжување на печатењето и издавањето лични карти

А1он
Владата по вчерашната седница најави дека денеска би требало да продолжи печатењето и издавањето на личните карти на граѓаните согласно нивните барања. Министерот за внатрешни
Македонија

Влада: Од утре продолжува печатењето и издавањето лични карти

А1он
Владата денеска ја одржа редовната 100-та седница со единствена точка на дневен ред на која беше разгледана Информација за надминување на актуелната состојба во врска
Македонија

Спасовски: Не фалат обрасци за лични карти, треба да се изгласа Законот

А1он
Не фалат обрасци за лични карти, системот е добар, само треба да се изгласа Законот за лични карти, напиша министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски
Македонија

Преку 40.000 граѓани без лични карти поради блокадата на законот, спас се бара со враќањето на пратениците на работа

Кристијан Ландов
Блокадата на Законот за лични карти остави 40.000 граѓани без документ за идентификација. Првата можност за одблокирање е први септември, кога пратениците се враќаат на
Македонија

Спасовски: Граѓаните не можат да извадат лични карти затоа што опозицијата го блокира законот со 1.500 амандмани

А1он
Околу 15,5 илјади граѓани не можат да си ги подигнат личните карти, поради тоа што Законот за личните карти е блокиран во Собранието. Ние неколкупати
Македонија

Службите на МВР ќе работат продолжено и во викендите, за да стигнат со издавање лични документи

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Одделението за управни работи-Скопје, при Одделот за граѓански работи, кое периодов работи со продолжено работно време,
Македонија

Народниот правобранител бара Владата и банките да најдат времено решение за граѓаните со истечени лични карти

А1он
Народниот правобранител бара Владата на Република Северна Македонија под итно, заедно со деловните банки да најде времено решение со кое ќе им излезе во пресрет
Македонија

Спасовски: Нема застој во издавањето патни документи

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета во Берово информираше дека поради миграција на системот, вечерва во 21 часот ќе следи мал застој