licni karti

Македонија

Спасовски: Граѓаните не можат да извадат лични карти затоа што опозицијата го блокира законот со 1.500 амандмани

А1он
Околу 15,5 илјади граѓани не можат да си ги подигнат личните карти, поради тоа што Законот за личните карти е блокиран во Собранието. Ние неколкупати
Македонија

Службите на МВР ќе работат продолжено и во викендите, за да стигнат со издавање лични документи

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го посети Одделението за управни работи-Скопје, при Одделот за граѓански работи, кое периодов работи со продолжено работно време,
Македонија

Народниот правобранител бара Владата и банките да најдат времено решение за граѓаните со истечени лични карти

А1он
Народниот правобранител бара Владата на Република Северна Македонија под итно, заедно со деловните банки да најде времено решение со кое ќе им излезе во пресрет
Македонија

Спасовски: Нема застој во издавањето патни документи

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета во Берово информираше дека поради миграција на системот, вечерва во 21 часот ќе следи мал застој
Македонија

Народен правобранител: Прекинот на издавање лични документи претставува повреда на правата на граѓаните

А1он
Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи и друго) од страна на
Македонија

Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

А1он
Министерството за внатрешни работи уште еднаш ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем од утре, 23 јуни од 21 часот до недела, 27
Македонија

Четири дена нема да се издаваат никакви лични документи, МВР се сели на нов систем

А1он
Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем, од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од
Македонија

Да најдеме решение што ќе приличи на мултиетничка Северна Македонија, вели Заев за личните карти

А1он
Дијалогот е отворен, законските решенија ќе одат во Собранието, тука се амбасадорите на земјите членки и Европската делегација да ни помогнат и сите заедно ќе
Македонија

Гир: Регулативата на ЕУ забранува споделување верска и етничка припадност

А1он
Евроамбасадорот Дејвид Гир, во однос на тоа дали законот за лични карти и наведувањето на етничка определба е согласно европската регулатива, рече дека главната ЕУ
Македонија

Немало предупредување од странски дипломат за личните карти

А1он
За впишувањето на националноста во личните карти, што е предлог доставен во Собранието од Беса, нема никакво предупредување заради тоа што се работи за идентитетски