dokumenti

Македонија

МВР воведува нов начин на издавање на личните документи

А1он
Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните на Скопје дека започнува со нов начин на издавање на лични карти, соопштува МВР. Анализата на успешноста на
Македонија

Џафери не прифаќа гласање со стари документи: Има уште 50 дена, граѓаните имаат време да се сликаат

Статистиките кои ги побарал техничкиот премиер Талат Џафери говорат дека за еден месец, односно во февруари имало 123.983 барања за пасоши, од кои изготвени се
Македонија

Србин се обидел да влезе во Македонија со фалсификувани бугарски документи

А1он
На 19.01.2024 во 10.20 часот на Граничен премин Табановце, полициски службеници го лишиле од слобода Д.М.(53) од Република Србија. При пасошка контрола и проверка, тој
Македонија

Ковачевски: Личните карти ќе важат и по истекот на рокот за замена

Орце Костов
Личните карти кои се документи за внатрешна употреба, ќе важат и по 12 февруари кога истекнува нивниот рок за замена, додека за пасошите ќе се
Македонија

(ВИДЕО) Чулев: Граѓаните чекаат за документи во нехумани услови, Спасовски на товар на граѓаните прави екскурзии низ САД

А1он
Додека Оливер Спасовски, на неколку дена пред заминувањето од Министерството за внатрешни работи со цела делегација, на товар и на сметка на граѓаните прави прошетки
Македонија

Муртезани: Беса бара продолжување на рокот за нови документи до септември и помали трошоци

А1он
МВР не успеа да организира издавање лични документи, кои граѓаните се обврзани да ги заменат до февруари следната година. Иако во услови на криза, граѓаните
Македонија

Пасошите со „северна“ поскапи за 500 денари: МВР ги покачи цените на личните документи

Орце Костов
Изработката на личните документи кои ќе се изработуваат со придавката „северна“ ќе поскапи, откако Владата го одобрила решението на Министерството за внатрешни работи што во
Македонија

Четири дена нема да се издаваат никакви лични документи, МВР се сели на нов систем

А1он
Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем, од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од
Македонија

Да не се чека по шалтери – граѓаните ќе можат да вадат документи по електронски пат

А1он
За да се намали фреквенцијата и редовите на чекање, особено за документите кои најчесто им се потребни на граѓаните, овозможивме најчесто бараните документи како изводите
Македонија

МВР почна да издава потврди на граѓаните со нов печат и новото име до целосната промена на сите документи

А1он
Министерството за внатрешни работи почна со издавање потврди на граѓаните за документите што порано се издадени од министерството што не го содржат новото име на