usaid

Македонија

Градоначалникот Ибраими се пофали дека арачиновци плаќаат данок: Општината веќе не е „црна овца“

Александар Тодески
Општина Арачиново повеќе не е „црна овца“, наплатата на данок е зголемена за 422 отсто годинава во споредба со минатата, се пофали градоначалникот на Арачиново,
Македонија

Граничниот премин Ќафасан ни го опремуваат Американците, со донација и техничка помош

А1он
Мобилни скенери, дензитометри и камери се дел од опремата што УСАИД ја донираше за царинските управи на Македонија и Албанија, за олеснување на трговијата и
Македонија

Промовиран Порталот за отворено владино партнерство

А1он
Во рамките на проектот на УСАИД за граѓанско учество, Министерството за информатичко општество и администрација во соработка со Фондацијата Метаморфозис, денеска на прес-конференција го промовираше
Македонија

(ВИДЕО) Николовски: Креираме развојни политики за млекопроизводството

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ја проследи презентацијата на документот за јавни политики во секторот на млекопроизводството, изработена од УСАИД и
Економија

Компаниите очекуваат новиот Закон за јавни набавки да им ги надмине досегашните потешкотии

А1он
Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис=регулатива“ денеска одржа инфо-сесија на тема: „Можности за доуредување на новиот Закон за јавни набавки и прашања од интерес
Економија

Инфо-сесија на УСАИД за новиот Закон за јавни набавки

А1он
Проектот на УСАИД „Партнерство за подобра бизнис регулатива“ денеска во Стопанска комора на Македонија ќе биде домаќин на инфо-сесија на тема: „Можности за доуредување на
Македонија

Османи: Со поддршката на УСАИД Македонија ги постави темелите на современото општествено уредување

А1он
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамките на неколкудневната работна посета на Вашингтон, оствари посета на централата на УСАИД во
Македонија

Заев – Биркл: УСАИД ја продолжува поддршката за земјата со нова стратегија и програми

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ги прими во посета амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Џес Бејли и новоименуваната вршителка на должност