hamas

Свет

Ханија: Израел продолжува со политиката на окупација

А1он
Претседателот на политичкото биро на палестинското движење Хамас, Исмаил Ханија, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Нафтали Бенет не прифаќаат никакво политичко
Свет

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел

А1он
Шестмина палестински милитанти денеска избегаа од израелски затвор со високо ниво на заштита. Израелската полиција и војската започнаа потрага по бегството кое се случи од
Свет

Политички претставник на Хамас предвидува дека за неколку дена може да дојде до прекин на огнот во Газа, но судирите продолжуваат

А1он
Високо позицонираниот претставник на Хамас, Муса Абу Марзук, денеска изјави дека за неколку дена може да дојде до прекин на огнот меѓу Израел и палестинските
Свет

Израелската армија уништила 15 километри тунели на Хамас

А1он
Во силни воздушни напади врз Појасот Газа, израелската армија уништила 15 километри подземни тунели на Хамас. – Нападот беше дел од пошироката операција на ИДФ
Свет

ВИДЕО: Најжесток напад на Израел, Газа брои нови 42 жртви

А1он
Израелската војска соопшти дека утрово нападнала важни цели во Појасот Газа, додека палестинските милитанти продолжуваат да истрелуваат ракети кон Израел. И покрај меѓународните повици за
Свет

Состанок на Организацијата за исламска соработка во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас

А1он
Организацијата за исламска соработка составена од 57 земји, итно се состана денеска во врска со конфликтот меѓу Израел и палестински Хамас во Појасот Газа. На