hamas

Свет

Меѓународниот суд на правдата во Хаг бара апсење на Нетанјаху и на шефовите на Хамас

Карим Кан, главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, изјави за Си-Ен-Ен дека бара налози за апсење на лидерот на Хамас Јахја Синвар и
Свет

Хамас, Хути и Хезболах му изразија сочувство на Иран: Ни беше голем брат

А1он
Милитантните групи Хамас, Хути и Хезболах поддржани од Иран испратија сочувство до Техеран за смртта на претседателот Ебрахим Раиси. Раиси загина во хеликоптерска несреќа заедно
Свет

Вашингтон му нуди на Израел разузнавачки информации за лидерите на Хамас во замена за откажување од нападите врз Рафах

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден, со намера што поскоро да спречи целосна израелска офанзива во Рафах, на властите во Тел Авив им нуди разузнавачки
Свет

ВИДЕО: „Епска катарстофа, луѓето нема каде да одат“ – Израел го напаѓа Рафа, последното прибежиште за Палестинците

А1он
Израел почна напади врз Газа, откако повторно повика на проширена евакуација на Рафах, при што Обединетите нации предупредуваат дека директната инвазија на преполниот јужен град
Свет

Нетанјаху: Немаме друг избор освен да го уништиме Хамас

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се надева дека ќе ги надмине разликите со американскиот претседател Џозеф Бајден кога е во прашање војната во
Свет

Нема крај на војната во Газа и по ослободувањето на заложниците тврди израелски функционер

А1он
Претставник на израелската влада близок до тековните преговори за ослободување на заложниците денеска ги отфрли извештаите на некои арапски медиуми кои тврдат дека САД гарантирале
Свет

Хамас е единствената пречка за примирје во Газа тврди Блинкен

А1он
Палестинското исламистичко движење Хамас останува „единствената пречка меѓу луѓето во Газа и прекинот на огнот“ со Израел, изјави вчера американскиот државен секретар Антони Блинкен. „Чекаме
Свет

Хамас: САД вршат притисок да го прифатиме договорот со Израел

А1он
Високиот функционер на милитантната група Хамас, Сами Абу Зухри, денеска изјави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен врши притисок врз Хамас да ги прифати барањата