Gaza

Свет

Хамас ослободи 11 заложници: Девет деца и две жени на пат кон израелска територија

А1он
Израелските одбранбени сили (ИДФ) потврдија дека Хамас ослободи 11 израелски заложници, меѓу кои девет деца и две жени. „Според информациите од Црвениот крст, 11 израелски
Свет

Нетанјаху по постигнувањето на договор: Сè уште сме во војна, ќе го уништиме Хамас

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас го поздрави договорот меѓу Израел и Хамас за примирје и ослободување на заложниците и повика на „целосен прекин на израелската агресија“.
Македонија

Протестен марш во Скопје за поддршка на палестинскиот народ во Газа, се бара итен прекин на огнот и давање на хуманитарна помош од буџетот на државата

А1он
Протестен марш за поддршка на палестинскиот народ во Газа се одржа вечерва во Скопје. Маршот кој започна од пред споменикот против геноцидот во Сребреница кој
Свет

УНРВА: До крајот на денот, околу 70 отсто од населението во Газа нема да има пристап до чиста вода

А1он
Генералниот комесар на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА), Филипе Лазарини, предупреди дека до крајот на денешниот ден околу
Свет

Во Лондон: Полицијата уапси 92 членови на десницата, противници на пропалестинскиот собир

А1он
Британската полиција соопшти дека денеска уапсила 92 лица во центарот на Лондон, членови на екстремно десничарска група која се противи на пропалестинскиот марш што се
Свет

Хезболах се закани: Ќе се одмаздиме, дупло

А1он
Пратеникот на Хезболах Али Фајад денеска изјави дека либанската милитантна група ќе одговори со двојна мера на сите израелски напади врз цивили. Предупредувањето дојде по
Свет

(ВИДЕО) Во Америка блокада на воениот брод кој носи оружје за Израел: Престанете со убивање луѓе

А1он
Стотици пропалестински демонстранти се собраа во пристаништето Такома, во државата Вашингтон, за да го блокираат воениот брод за кој веруваат дека доставува оружје во Израел.
Свет

Лондон: Четири полицајци повредени, 29 лица уапсени на собир за поддршка на Палестинците

А1он
Четворица полицајци се повредени, а 29 лица се уапсени на митинг во Лондон каде илјадници демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар во поддршка на Палестинците