Gaza

Свет

Израел прифати хуманитарен прекин на огнот, но Исламски џихад одби

А1он
Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја одби понудата, објави израелската телевизија Канал 13.
Свет

Се зголемува бројот на жртвите во Газа – убиен е еден од водачите на Исламскиот џихад

А1он
Израелската армија уби еден од водачите на палестинската група Исламски џихад во Појасот Газа, соопштија денеска израелските власти. Станува збор за Калид Мансур, кој беше
Свет

Израелскиот министер за одбрана дал наредба за продолжување на нападите врз „Исламски џихад“ во Појасот Газа

А1он
Израелскиот министер за одбрана, Бени Ганц, денеска и нареди на армијата да ја продолжи офанзивата против екстремистичкиот „Исламски џихад“ во Појасот Газа, соопшти неговиот кабинет.
Свет

ОН повикаа на целосно укинување на израелската блокада на Појасот Газа

А1он
Обединетите нации повикаа на целосно укинување на израелската блокада на Газа, во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност од 2009 година. Портпаролот на генералниот