evrovizija

Магазин

ВИДЕО: Победникот на Евросонг го скрши трофејот

А1он
Победникот на Изборот за песна за Евровизија, Швајцарецот Немо радувајќи се на победата го скрши трофејот. На снимки објавени на социјалните мрежи се гледа моментот
Магазин

ВИДЕО: Бејби Лазања херој во Хрватска, ќе го пречекуваат како фудбалерите на плоштад

А1он
Вторто место за Бејби Лазања на Евросонг, Хрватска го смета за историско, па градот Загред денеска објави дека за музучарот и неговиот тим кои денеска
Магазин

Евровизискиот трофеј го освои Швајцарија, Хрватска втора

А1он
По многубројните скандали, протести, повлекувања и исклучувања, овогодинешниот победник на Евровизија е Швајцарија. Во текот на вечерта имаше одлични настапи, музика која ги освои срцата
Магазин

Холандија е дисквалификувана од Евровизија

А1он
Холандија нема да учествува во вечерашното финале, поради тоа што е дисквалификуван нејзиниот претставник. Во соопштението се наведува дека „шведската полиција спроведе истрага по поплака
Магазин

Холанѓанецот под истрага на ЕБУ зошто удрил член на израелската делегација на Евровизија

А1он
Холандскиот претставник Јост Клајн е под истрага од Европската радиодифузна унија (ЕБУ) поради необјаснетиот „инцидент“ – и нема да оди на „проба“ до „понатамошно известување“.
Магазин

Драма во Малме: Претставничката на Израел на Евровизија предупредена да не го напушта хотелот

А1он
На претставничката на Израел на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, Еден Голан, и беше кажано да не ја напушта хотелската соба, освен за настапите
Магазин

Хрватска танцува за поддршка на евровизискиот претставник, Бејби Лазања

А1он
Хрватска во обложувалниците котира доста високо за победа за Евровизија, а во даден момент претставникот Бејби Лазања беше и на првото место меѓу фаворитите. Иако
Магазин

Голема трагедија во семејството на грузиската претставничка на Евровизија

А1он
Познатата пејачка Нуца, која учествуваше и на Американски Идол, ќе ја претставува Грузија на Евровизија и тоа со песна на Дарко Димитров. Во време кога
Магазин

Израел ги прифаќа условите на ЕБУ: Ќе ги сменат спорните делови од текстот за да го задржат учеството на Евровизија

А1он
Учеството на Израел на Евровизија е неизвесно откако во два наврата испратија песна чиј текст алудираше на нападите врз Газа и општо за конфликтот кој
Магазин

Незадоволство од победникот: Фановите на ПЗЕ покренаа петиција да се повтори гласањето

А1он
На социјалните мрежи владее големо незадоволство што пејачката Бресквица не ја однесе победата на фестивалот Песна за Евровизија, со што би ја претставувала Србија во