evrovizija

Магазин

Нов скандал за мамење на Евровизија, Романија тврди: Не и дадовме 12 поени на Украина!

А1он
ЕБУ ги анализираше гласовите на жирито по втората генерална проба на втората полуфинална вечер на Изборот за песна на Евровизија 2022 година и идентификуваше одредени
Свет

Реакција на Русија за победа на Украина на Евросонг

А1он
На 66. Избор за песна на Евровизија во Торино, Украина победи убедливо, завршувајќи го натпреварувањето со 631 поен. Како и секогаш, мислењата се поделени –
Свет

НАТО: Победата на Украина на Евросонг ја покажува поддршката што ја има земјата

А1он
Победата на Украина на Евровизија покажува „огромна поддршка од јавноста“ за земјата што е нападната од Русија, изјави денеска заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана.
Свет

Италијанската полиција спречила напади на проруски хакери за време на Евросонг

А1он
Италијанската полиција спречила хакерски напади на проруски групи за време на полуфиналето на 10. мај и вчерашното финале на Евровизија во Торино. Полицијата соопшти дека
Свет

Зеленски: Следната година Евровизија ќе биде во Украина

А1он
Украина победи на синоќешниот избор за песна на Евровизија, а украинскиот претседател Володимир Зеленски вети дека ќе даде се од себе неговата земја да биде
Магазин

ВИДЕО: Украина триумфираше на Евросонг 2022

А1он
Украина е победник на годинашното издание на Евровизија. Победата ја грабна „Калуш Оркестра“ од Украина, чија песна „Stefania“ беше избрана за најдобра во конкуренцијата од
Свет

(ВИДЕО) Украинците на Евросонг: Помогнете ни, спасете го Мариупол, спасете го Азовстал

А1он
Бендот Kalush Orchestra кој годинава ја претставува Украина на Евросонг настапуваше во финалето и како и претходнo привлече огромно винимание. Фронтменот на групата по настапот
Македонија

МРТ одлучи Андреа да настапи, од следната година може да не учествуваме на Евровизија

А1он
Од Македонската Радио Телевизија информираат дека по инцидентот кој што се случи за време на официјалната церемонија за отворање на „Евросонг 2022“, кога нашата претставничка
Македонија

„Одма на бесилка“, „Козо“, „Овцо“ – јавноста со закани и вулгарности кон Андреа, професорот Калајџиев смета дека сите се јаки патриоти на прсти

Кристијан Ландов
Потегот на евровизиската претставничка Андреа со фрлањето на македонското знаме во Торино наиде на бурни реакции во јавноста. На социјалните мрежи, освен критики, има и
Македонија

(ВИДЕО) Андреа се извини за знамето: Не беше од омраза, се гордеам од каде доаѓам

А1он
Во видео кое е објавено и на официјалната страна на Евровизија, македонската преставничка Андреа се извини за фрлањето на македонското знаме додека ја фотографираа. -Видов