holandija

Свет

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

А1он
Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денеска соопшти дека ќе ја тужи холандската држава со цел да ги укине рестриктивните мерки, за
Свет

Судот наложи укинување на полицискиот час во Холандија воведен поради Ковид-19

А1он
Холандскиот суд денеска и наложи на Владата веднаш да го укине ноќниот полициски час воведен поради спречување на ширењето на коронавирусот во земјата, донесувајќи одлука
Економија

Хајнекен ќе отпушти 8.000 вработени поради пад на профитот

А1он
Холандската компанија за производство на пиво „Хајнекен“ денеска соопшти дека планира да отпушти 8.000 вработени, што е речиси 10 проценти од нејзината глобална работна сила,
Свет

ВИДЕО: Германија и Холандија оковани во мраз и снег, бурата „Дарси“ е најстудениот бран зимава

А1он
Сообраќајот и денеска се одвива отежнато во Германија и Холандија, поради обилниот снег и ледените температури кои ги донесе бурата „Дарси“ што ги зафати Централна
Свет

Карантин-мерките во Холандија најмалку до март

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте синоќа нагласи дека повеќето карантин-мерки што се во сила од октомври во државата ќе останат во сила со наредните недели поради
Свет

Верлинден: Протестите од Холандија може да се пренесат во Белгија

А1он
Белгиската министерка за внатрешни работи Анелис Верлинден предупреди дека протестите против мерките за контрола на коронавирусот во Холандија може да се пренесат во Белгија и
Свет

Продолжуваат протестите во Холандија поради карантинот

А1он
Во Холандија четврта вечер по ред се протестира против мерките за карантин, додека излозите на некои продавници беа забарикадирани, а нивните вработени испратени дома порано