holandija

Свет

Холандија забрани летови од Индија поради новата мутација на Ковид-19

А1он
Холандија од денеска забранува летови за патници од Индија. Ограничувањето ќе трае до 1 мај, поради стравувањата дека новата мутација на Ковид-19 ќе се прошири
Свет

Холандија најави укинување на полицискиот час и отворање на терасите на кафулињата

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте најави олеснување на анти-ковид мерките во земјата од 28 април, со укинување на полицискиот час и делумно отворање на терасите на
Регион

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

А1он
Со чартер лет, 189 туристи од Холандија, попладнево пристигнаа на грчкиот остров Родос, како дел од експеримент и пилот-програма во пресрет на новата туристичка сезона,
Свет

Данска воведе „ковид пасоши“ за внатрешна употреба, во Холандија ќе се тестираат посетители на влезовите од музеите

А1он
Данска од денеска почнува со користење на „ковид пасоши“ со цел да им помогне на „несуштинските компании“ повторно да се отворат кон клиентите. Сертификатот за
Свет

Холандија до 7 април го прекина во целост вакцинирањето со „Астра Зенека“

А1он
Холандија денеска соопшти дека привремено, до 7 април, ја прекинува употребата на вакцините на „Астра Зенека“ против коронавирусот. Министерството за здравство вчера соопшти дека привремено
Свет

Холандскиот премиер во небрано, го фатија дека го лажел Парламентот

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте е во сериозни проблеми откако го дезинформираше Парламентот и се обиде да премести недоверлив пратеник на друга позиција, јави ДПА. Руте
Свет

Прекинати разговорите за нова холандска Влада по вториот случај на Ковид-19 меѓу преговарачите

А1он
Портпаролот на холанската Влада во Хаг, соопшти дека денеска се прекинати коалициските преговори за формирање на новата влада, откако вториот член на актуелната администрација излезе
Свет

Народната партија за слободата и демократија победи на изборите во Холандија, премиерот Руте ги почнува консултациите за нова влада

А1он
Холандскиот премиер Марк Руте попладнево ги почнува преговорите за формирање нова коалициска влада по четвртата последователна победа на парламентарните избори, на што укажуваат денешните резултати
Свет

Партијата на Марк Руте води на парламентарните избори во Холандија

А1он
Конзервативната партија на холандскиот премиер Марк Руте освои најмногу гласови на парламентарните избори, покажаа резултатите врз основа на излезни анкети. Со тоа се зголемени шансите