holandija

Свет

И Холандија времено ја запира употребата на АстраЗенека

А1он
Холандија ќе запре со користење на вакцината на АстраЗенека против Ковид-19 најмалку до 29 март како мерка на претпазливост, соопшти синоќа холандската Влада. Одлуката, која
Свет

ВИДЕО: Жесток судир на холандската полиција со демонстрантите против ковид мерките

А1он
Холандската полиција денеска со водени топови и гумени палки го растури протестот против локдаунот во центарот на Хаг, кој се одржува еден ден пред парламентарните
Свет

ВИДЕО: Полицаец во Холандија избоден во лице откако запрел момчиња што прекршиле полициски час

А1он
Холандската полиција е во потрага по двајца млади луѓе кои вчеравечер во градот Гронинген со нож нападнале полицаец кој сакал да ги легитимира поради тоа
Свет

Експлозија во центар за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

А1он
Пред отворањето на центарот за тестирање на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, утрово одекна експлозија, но во несреќата нема повредени. Холандските медиуми јавуваат
Свет

Холандските кафеанџии ја тужат владата поради мерките

А1он
Националното здружение на ресторани и угостителски компании во Холандија денеска соопшти дека ќе ја тужи холандската држава со цел да ги укине рестриктивните мерки, за
Свет

Судот наложи укинување на полицискиот час во Холандија воведен поради Ковид-19

А1он
Холандскиот суд денеска и наложи на Владата веднаш да го укине ноќниот полициски час воведен поради спречување на ширењето на коронавирусот во земјата, донесувајќи одлука
Економија

Хајнекен ќе отпушти 8.000 вработени поради пад на профитот

А1он
Холандската компанија за производство на пиво „Хајнекен“ денеска соопшти дека планира да отпушти 8.000 вработени, што е речиси 10 проценти од нејзината глобална работна сила,
Свет

ВИДЕО: Германија и Холандија оковани во мраз и снег, бурата „Дарси“ е најстудениот бран зимава

А1он
Сообраќајот и денеска се одвива отежнато во Германија и Холандија, поради обилниот снег и ледените температури кои ги донесе бурата „Дарси“ што ги зафати Централна