kina

Свет

ВИДЕО: Повеќе од 10 загинати и над 300 повредени во налет на две торнада во Кина

А1он
Најмалку 10 лица загинаа, а 300 се повредени кога две торнада ги погодија централна и источна Кина, јавија денеска кинеските државни медиуми. Шест лица загинаа
Економија

Балканот сѐ повеќе се потпира врз кинески кредити

А1он
Кинеските заеми на Западен Балкан привлекуваат сè поголемо внимание како резултат на геополитичките и економските последици, а нивниот удел во надворешните долгови на регионот веројатно
Свет

ВИДЕО: Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

А1он
Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, јавија кинеските
Свет

Остатоците од кинеската ракета ќе паднат на Земјата во недела наутро

А1он
Остатоците од најголемата кинеска ракета лансирана минатата недела се очекува да поминат низ атмосферата доцна во сабота или рано во недела, соопштија во европските и
Свет

Остатоците од кинеската ракета ќе изгорат во атмосферата на Земјата

А1он
Остатоците од најголемата кинеска ракета „Долг марш 5Б“, лансирана минатата недела, се очекува да паднат на Земјата денеска или утре и да изгорат откако ќе
Свет

Блинкен: Ќе одговориме на агресивните постапки на Русија и на обидите на кинеското загрозување на светскиот поредок

А1он
Ако Русија се однесува неодговорно или агресивно, како што беше случајот со кибер нападот на „Солар виндс“, вмешаноста во нашите избори и со тоа што
Свет

Кинеска ракета оди кон Земјата, не се знае каде ќе падне

А1он
Дел од огромна ракета што го лансираше првиот кинески модул за својата вселенска станица Тијанх паѓа назад на Земјата и може неконтролирано да влезе во
Свет

Ардерн: Односите на Нов Зеланд со Кина стануваат сè покомплексни

А1он
Како што зајакнува глобалната улога и важноста на Пекинг, односите со Кина, најголемиот трговски партнер на Нов Зеланд, стануваат сè покомплексни, изјави денеска премиерката Џасинда