kina

Свет

Кина воведе санкции за шест американски компании за продажба на оружје на Тајван

А1он
Кинеското Министерство за надворешни работи денеска објави дека Пекинг вовел санкции за шест американски воени компании и неколку нивни високи раководители за продажба на оружје
Свет

Кина: Самитот на НАТО е полн со воинствена реторика, провокации и лаги

А1он
Самитот на НАТО изобилува со „воинствена реторика“, а изјавите за Кина се полни со „провокации и лаги“, соопшти кинеската мисија во Европската Унија. „Декларацијата на
Свет

Огромен скандал во Кина: Во цистерни со гориво се транспортирало масло за јадењe

А1он
Кинеската влада ќе ги испита тврдењата дека танкери со гориво се користеле за транспорт на масло за јадење откако носеле токсични хемикалии без да бидат
Свет

ВИДЕО: Торнадо уриваше згради како кули од карти, има загинати, 88 повредени

А1он
Најмалку пет лица загинаа, а 88 лица се повредени во торнадо во источната кинеска провинција Шандонг, јавија денеска локалните медиуми. Торнадото погоди делови од градот
Свет

Брутално прикажување на воена моќ

А1он
Последната кинеска воена вежба, откриена преку сателитски снимки, ја покажува ужасната практика на разнесување на макети на американски борбени авиони во оддалечена пустина. Сателитските снимки
Магазин

Мислела дека е чекан: Со рачна граната 20 години кршела ореви и ковала клинци

А1он
Постара жена во Кина користела рачна граната 20 години за да крши ореви и да кова клинци зашто мислела дека е чекан. „Користев граната за
Свет

Кина: Поранешни министри исклучени од Комунистичката партија поради мито и корупција

А1он
Раководството на кинеската Комунистичка партија (ККП) денеска одлучи да ги исклучи од партијата поранешните министри за одбрана Веи Фенге и Ли Шангфу поради сомневање за
Свет

ВИДЕО: Лансиран е сателитот кој заеднички го развија Кина и Франција

А1он
Сателитот развиен од Кина и Франција, најмоќниот досега за истражување на најоддалечените ѕвездени експлозии, денеска беше лансиран во орбитата, објави кинеската државна телевизија CCTV. Сателит
Свет

Силен земјотрес ја погоди Кина

А1он
Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди киргистанската автономна префектура во северозападниот автономен регион Ксинџијанг, населен со Ујгур, соопшти денеска Кинескиот