kina

Свет

Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

А1он
Кина пријави 49 нови случаи на коронавирус, додека претходниот ден имаше 45, соопшти денеска Националната здравствена комисија. Од новите заразени, 30 се во западната провинција
Свет

Кина: Првпат од април повеќе од 100 новозаразени со Ковид-19

А1он
Првпат од април оваа година во Кина се регистрирани повеќе од 100 новозаразени лица со коронавирус и тоа два дена по ред, соопшти Националната здравствена
Свет

Кина соопшти дека пацифичките острови Дијаоју се дел од нејзината територија

А1он
Кина денеска соопшти дека пацифичките острови Дијаоју или Сенкаку се дел од нејзината територија, односно дека се под јурисдикција на Пекинг, и дека има право
Свет

Американски сенатори стравуваат дека Кина може да ја искористи апликацијата ТикТок во изборите

А1он
Група американски републиканси сенатори ја повикаа администрацијата на претседателот Доналд Трамп да го испита можниот ризик Кина да ја искористи ТикТок, популарна апликација за споделување
Свет

Кинеските хакери ги напаѓаат компјутерските мрежи на Ватикан

А1он
Кинеските хакери во последните неколку месеци извршиле серија кибер напади врз компјутерските мрежи на Ватикан, наведува весникот „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на податоци на американската
Свет

Најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирусот во Кина од март

А1он
Во последните 24 часа во Кина се потврдени 57 нови случаи на коронавирусот, што е најголемото дневно зголемување откако епидемијата беше ставена под контрола, соопшти
Свет

Американскиот конзулат во Ченгду затворен во рокот одреден од Кина

А1он
Американскиот конзулат во кинескиот град Ченгду официјално е затворен утринава, со што се исполни крајниот рок за евакуација што во петокот го поставија кинеските власти,