kuba

Свет

Извештај на кубански научници: Немало мистериозни напади на научници

А1он
Куба го објави најдеталниот извештај на своите еминентни научници, кои ги критикуваа наводите дека американски и канадски дипломати биле изложени на мистериозни напади на тој
Свет

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министрите за надворешни работи на уште 20 други земји ги осудија масовните приведувања на Куба и ги повикаа властите
Свет

Кубанскиот претседател пренесе на владата дел од одговорноста за кризата

А1он
Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел пренесе дел од одговорноста за економската криза што предизвика големи демонстрации на владата на таа земја и ги повика Кубанците да
Свет

ВИДЕО: Илјадници Кубанци бараа смена на претседателот, тој вели виновни се Американците

А1он
Илјадници Кубанци вчера излегоа на улиците низ целата земја и извикувајќи „слобода“ побараа оставка од претседателот Мигел Дијаз-Канел. Според светските агенции, ова се „најголемите антивладини
Свет

ВИДЕО: Тропската бура Елса направи хаос на Јамајка и на Барбадос, Куба евакуираше 70 илјади луѓе

А1он
Куба денеска евакуираше 70.000 луѓе поради стравување дека тропската бура Елса може да предизвика големи поплави откако претходно ги погоди јужните брегови на Хаити и
Свет

Вакцината на кубанските експерти покажала ефикасност од 92,28 отсто

А1он
Вакцината Абдала против коронавирус, развиена од Куба, која е прва развиена во Јужна Америка, покажа ефекасност од 92,28 проценти против инфекцијата. Тоа го соопшти лабораторијата
Свет

Мигел Дијаз-Канел избран за нов лидер на Комунистичката партија на Куба

А1он
Владејачката Комунистичка партија на Куба денеска го избра претседателот Мигел Дијаз-Канел за наследник на Раул Кастро за прв секретар на партијата, за време на последниот
Свет

Крај на една ера во Куба: Раул Кастро се повлекува

А1он
Лидерот на кубанските комунисти Раул Кастро денеска соопшти дека се повлекува од политиката и од функцијата генерален секретар на Комунистичката партија на Куба, наведувајќи дека