maduro

Свет

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19, науката резервирана

А1он
Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти, а овие тврдења, сепак, не се поддржани од
Свет

Хаг има информации за основа за покренување истрага против режимот на Мадуро

А1он
Главниот обвинител на Меѓународниот суд на правдата во Хаг рече дека постојат основи режимот во Венецуела да биде осомничен за злосторства против човештвото. Судот во
Свет

Мадуро: Колумбија планира да ги саботира парламентарните избори во Венецуела

А1он
Венецуелскиот претседател, Николас Мадуро, синоќа изјави дека Колумбија, со која неговата земја има исклучително тензични односи, обучува „1.000 платеници“ кои ќе бидат задолжени за „саботажа“
Свет

Николас Мадуро подготвен за дијалог со Доналд Трамп

А1он
Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изрази подготвеност за дијалог со американскиот претседател Доналд Трамп, ако се заснова на меѓусебно почитување. Ова го изјави Мадуро синоќа
Свет

САД се поготвуваат да го обвинат Мадуро за „наркотероризам“

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се очекува да ја прогласи Венецуела за држава која го спонзорира тероризмот и ќе покрене обвинение против нејзиниот претседател
Свет

Мадуро: Ќе дојде ден кога Гуаидо ќе биде уапсен

А1он
Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека властите не го притвориле лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо затоа што судовите не издале наредба, но предупреди: „Тоа
Свет

Мадуро: Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд на правдата

А1он
Венецуела ќе ги тужи САД пред Меѓународниот суд на правдата поради санкциите кои Вашингтон ги воведе против венецуелската авио компанија „Конвиаса“, изјави шефот на државата
Свет

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров ќе ја посети Венецуела в петок

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја посети Венецуела во петок за поддршка на претседателот Мадуро, социјалистот кој Вашингтон сака да го „тргне“