vatikan

Свет

Христијанските поглавари по првпат во заедничка декларација предупредуваат на опасностите од климатските промени

А1он
Тројцата главни христијански лидери ги здружија силите за да предупредат дека светот се соочува со критичен момент бидејќи климатската криза ја загрозува иднината на планетата,
Македонија

Османи во Ватикан по повод одбележување пет години канонизација на Мајка Тереза

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи присуствуваше на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза, во Ватикан што првпат е во заедничка организација на МНР
Свет

Првпат во историјата на Ватикан Папата именува жена на две високи позиции во дикастерија

А1он
Папата Франциск ја именуваше сестра Алесандра Смерили за привремена секретарка на Дикастеријата за промовирање на интегрален човечки развој и како делегат на Комисијата за Ковид-19
Свет

Ватикан го казни пензионираниот надбискуп на Вроцлав за прикривање сексуални злоставувања

А1он
Ватикан го казни поранешниот надбискуп на Вроцлав затоа што не ги сфатил сериозно обвинувањата за сексуална злоупотреба во Црквата, забранувајќи му да учествува на јавни,
Свет

Полска побарала од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од свештеници

А1он
Полската државна Комисија за борба против педофилијата соопшти дека побарала од Ватикан податоци за сексуално злоставување деца од страна на свештеници во Полска, бидејќи полската
Свет

Ватикан обезбеди вакцини за најсиромашните во Рим

А1он
Ватикан ја зајакнува кампањата за вакцинација против Ковид-19 за некои од најмаргинализираните заедници во Рим и обезбедува вакцини за 1.200 сиромашни локални жители. Кампањата за
Свет

Ватикан: Нема благослов за геј заедниците, Бог не може да благослови грев

А1он
Католичката црква не може да ги благослови геј заедниците, затоа што Господ не може да благослови грев, соопшти денеска Ватикан. Правоверната канцеларија на Ватикан, конгрегацијата
Свет

Вработените во Ватикан кои ќе одбијат вакцина можат да останат без работа

А1он
Ватикан им соопшти на вработените дека можат да ризикуваат да ја изгубат работата ако ја одбијат вакцинацијата против Ковид-19 без оправдани здравствени причини. Во декретот
Свет

Музеите во Ватикан по 88 дена в понеделник повторно отворени

А1он
Музеите на Ватикан, вклучително и Сикстинската капела, ќе бидат повторно отворени за посетители в понеделник, откако беа затворени 88 дена, најдолго од Втората светска војна,