vatikan

Македонија

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

А1он
Македонската делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски денеска е во Рим во работна посета во рамки на одбележувањето на 24ти мај, Денот на сесловенските просветители
Свет

Ватикан го нарече бомбардирањето на болницата во Мариупол „неприфатливо“

А1он
Висок функционер на Светата столица го осуди денешниот бомбашки напад на детска и породилна болница во Мариупол и го оквалификува како „неприфатлив“, јави Би-Би-Си. Кардиналот
Свет

Ватикан на руската Влада и изразил загриженост поради војната во Украина

А1он
Државниот секретар на Ватикан Пјетро Паролин вчера телефонски разговарал со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, изјави портпаролот на Ватикан, Матео Бруни. Паролин ја
Свет

Папата Франциск ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

А1он
Поглаварот на Римокатоличката црква Франциск денеска го осуди објавувањето на лажни вести за коронавирусот и вакцините и апелираше да им се помогне на луѓето кои
Свет

Минхенскиот надбискуп Маркс повикува на длабоки реформи во Римокатоличката црква по извештајот за злоставувања

А1он
Надбискупот од Минхен, Рајнхард Маркс, денеска изјави дека на Римокатоличката црква и се потребни длабоки реформи за да се надмине „катастрофата“ предизвикана од наводите за
Свет

Ватикан застана во одбрана на папата Бенедикт по обвинувањата дека знаел за сексуалните злоставувања во црквата

А1он
Ватикан денеска застана во одбрана на пензионираниот папа Бенедикт Шеснаесетти, соопштувајќи дека не треба да се бара „лесен жртвен јарец и да се донесуваат пресуди
Свет

Ватикан се извини за сексуалното злоставување малолетници

А1он
Ватикан денеска повтори дека чувствува „срам и каење“ за сексуалната злоупотреба на малолетници од страна на свештеници, по објавувањето на независен извештај во кој се
Свет

Вториот човек на Ватикан позитивен на коронавирусот

А1он
Италијанскиот кардинал Пјетро Паролин, државен секретар и втор човек на Ватикан, како и неговиот заменик, се позитивни на коронавирусот, соопшти денеска ватиканската медиумска служба. „Паролин