24 maj

Македонија

Кирил Петков ќе ја предводи бугарската делегација во Рим на 24 мај

А1он
Бугарскиот премиер Кирил Петков ќе ја предводи бугарската делегација во Рим на 24 мај, каде се очекува да биде примен од поглаварот на Римокатоличката црква
Македонија

Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

А1он
Претседателите на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и на Република Бугарија, Румен Радев денеска во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим заеднички ги чествуваа Св.
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски и Радев: Заедничкото патување и оддавање почит на Светите Кирил и Методиј можност за обнова на дијалогот и довербата

А1он
Како можност за обновување на дијалогот и довербата и за зајакнување на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија во духот на Договорот за соработка, пријателство
Македонија

Пендаровски и Радев на заедничко чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

А1он
Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Северна Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев утре заеднички ќе им оддадат почит на
Македонија

Македонска црковно-државна делегација се поклони на гробот на свети Кирил

А1он
Македонска црковно-државна делегација утрово имаше поклонение на гробот на свети Кирил во Рим, соопшти Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. Делегацијата, во
Култура

(ВИДЕО) Заев: Делото на Св. Кирил и Методиј е заедничка вредност што треба да не поврзува, а не да не дели

А1он
Мисијата на Светите Кирил и Методиј е еден од првите примери на обединување на словенските со другите народи во Европа, за поврзување на различни култури
Македонија

Пендаровски и Радев со бугарски авион ќе патуваат за Рим на заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј

А1он
Македонска и бугарска делегација на 26 овој месец со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.
Македонија

Пендаровски и Радев поради коронакризата го одложија чествувањето на Св. Кирил и Методиј во Рим

А1он
Претседателот Стево Пендаровски ја откажува посетата на Рим и Ватикан по повод чествувањето на Св. Кирил и Методиј на 24 Мај поради состојбата со Ковид-19,
Македонија

Столтенберг: Членството на Северна Македонија во НАТО-чекор кон стабилност и соработка во регионот

А1он
Членството на Северна Македонија во НАТО е важно и за самата земја, но и за Грција и целиот регион, бидејќи е чекор кон обезбедување стабилност
Македонија

Македонска и бугарска делегација во Рим на чествување за сесловенските просветители браќата Св. Кирил и Методиј

А1он
Македонска и бугарска делегација со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители и ќе чествуваат за браќата Св. Кирил и Методиј.