bugarija-makedonija

Македонија

(ВИДЕО) Милков: Најважниот чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

А1он
„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до подобра заштита на правата на
Македонија

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: РСМ веднаш да престане со агресивните антибугарски манифестации и манипулации од минатото

А1он
Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како што е наведено, „категорично
Македонија

Илхан Ќучук: Би било огромна грешка да се врати ветото, од него почнаа провокациите

Орце Костов
„Билатерално ќе имаме многу бурна, непродуктивна година“, изјави за БНР европратеникот Илхан Ќучук од „Обнови ја Европа“, известувач за Северна Македонија во Европскиот парламент. Според
Македонија

(ВИДЕО) Османи го посети тепаниот во Софија: Нема да дозволиме провокатори да ни ја диктираат агендата

Анита Петровска Рајковиќ
„Нема да дозволиме провокатори и насилници да ја киднапираат позитивната агенда на билатералните односи. Затоа сум тука да ја испратам оваа порака дека градиме добри
Македонија

Мицевски: Бугарските европратеници бараат бришење на македонскиот јазик, затоа ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставни промени

А1он
Бугарските европратеници без разлика од која политичка опција доаѓаат, тие бараат бришење на македонскиот јазик. Ова веќе не се само желби искажани напразно, ова е
Македонија

ВИДЕО: За бугарскиот министер за надворешни работи Тито е поголем проблем од Цар Борис

А1он
Името на гимназијата Јосип Броз Тито во Скопје е поголем проблем од името Цар Борис на бугарскиот клуб ов Охрид смета привремениот бугарски министер за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на Ковачевски да одговори кој е новиот момент за Цар Самоил кој предизвика триумфализам кај бугарската страна

А1он
Целосен молк од страна на владата и администраторот Ковачевски за преговорите со Бугарија и Кирил Петков во врска со историската комисија. Што е се завршено,
Македонија

Реакција на Македонците од Албанија: Софија се обидува вештачки да прикаже Бугари во Голо Брдо

А1он
Единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) реагираше во врска со, како што наведе, „последното однесување на бугарската Амбасада во
Регион

За над 70 отсто бугарски граѓани поважно е решавање на односите Скопје-Софија од зачленувањето на земјава во ЕУ

А1он
Над 70 отсто од бугарските граѓани го сметаат за приоритет решавањето за односите на Скопје со Софија, а не пристапувањето на Северна Македонија кон Европската
Македонија

Најсериозниот кандидат за премиер на Бугарија, Кирил Петков најави нов пристап кон Македонија

А1он
Кирил Петков, копретседател на коалицијата „Промената продолжува“ која победи на парламентарните избори во Бугарија, во интервју за БНТ коментира дека неговата партија има категоричен став