gerb

Македонија

(ВИДЕО) Борисов до мајката на Пендиков: Македонија ќе го доживее бугарскиот гнев

Орце Костов
Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов лично ќе го запознае претседателот на Европската народна партија Манфред Вебер со македонскиот Бугарин Христијан Пендиков кој беше претепан во
Регион

ГЕРБ го предложи за премиер познатиот бугарски неврохирург Николај Габровски

А1он
Најголемата партија во 48. бугарско Народно собрание – ГЕРБ-СДС го претстави за свој кандидат за премиер Николај Габровски, кој денеска го прими првиот истражувачки мандат
Регион

Во шестиот обид избран претседател на бугарскиот Парламент

А1он
По пет неуспешни обиди во изминатите три дена, за претседател на бугарскиот Парламент денеска беше избран Вежди Рашидов од пратеничката група на ГЕРБ-СДС. „За“ беа
Регион

Асен Василев од бугарската партија ПП: Нема да поддржиме влада на ГЕРБ

А1он
Копретседателот на бугарската политичка партија „Продолжуваме со промената“ Асен Василев најави дека нема да учествуваат во преговорите со ГЕРБ за формирање нова влада на Бугарија.
Регион

Борисов за формирање коалиција по изборите во Бугарија: Не мора да бидам премиер

А1он
Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов денеска изјави дека неговата централно-десничарска партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) ќе бара разговори со политичките ривали за
Македонија

ГЕРБ и ВМРО-БНД со најголем број гласови во Македонија

А1он
Партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов и ВМРО – Бугарско национално движење (ВМРО-БНД) на Красимир Каракачанов добија
Свет

Шест партии влегуваат во новиот бугарски парламент, ГЕРБ-СДС останува прва политичка сила

А1он
Шест партии сигурно ќе влезат во 48. Народно собрание, соопшти Централната изборна комисија на Бугарија. Со речиси 100% обработени протоколи, ГЕРБ-СДС останува прва политичка сила
Регион

ГЕРБ го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада

А1он
ГЕРБ-СДС му го врати мандатот на претседателот на Бугарија, Румен Радев, јави дописникот на МИА од Софија. Претседателката на пратеничката група на ГЕРБ-СДС, Десислава Атанасова,
Македонија

Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Орце Костов
Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, посака успех во финализирањето на францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија и Македонија. Борисов за БГНЕС рече