pendikov

Македонија

Првпат во суд се појави и второбовиниетиот за случајот „Пендиков“, рочиштето одложено

А1он
Пред Основиот суд во Охрид и денеска не се одржа закажаното рочиште од процесот што се води предметот во врска со нападот врз Христијан Пендиков,
Македонија

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он
Не се одржа денешното рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, кој е обвинет за тепање на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис“, Христијан Пендиков, кој по
Македонија

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов
Денеска во судот во Охрид ќе продолжи случајот против Илија Спасески, обвинет за претепувањето на Христијан Пендиков кој треба да го даде првиот исказ во
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Имало страшно брзање да се поднесе обвинение, случајот Пендиков е политички

Орце Костов
Адвокатот на Илија Спасески смета дека чинот на напуштање на расправата во Судот во Охрид за случајот „Пендиков“ е знак на револт и основно право
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: Не се плашам, но добивам смртни закани

Орце Костов
Христијан Пендиков не се плаши да доаѓа на рочиштата во својот Охрид, но откри дека добивал многу закани по живот. – Верувам во судот и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот на Илија Спасески го напушти судењето: Обвинителството заборави дека Пендиков е роден во Охрид и е македонски државјанин

Орце Костов
Обвинителството ги предаде сите докази на судот во случајот „Пендиков“ меѓу кои и доставената нова медицинска документација од клиника во Бугарија поради која одбраната побара
Видео Македонија

ВИДЕО: Пендиков се појави во судот во Охрид, се соочи со првоосомничениот Спасески

Орце Костов
Христијан Пендиков се појави во Судот во Охрид каде што треба да даде исказ пред судија во судската постапка против еден од неговите напаѓачи, првообвинетиот
Македонија

Пендиков давал исказ за вториот напаѓач во обвинителството во постапка која е се уште во фаза на истрага

Орце Костов
Христијан Пендиков утринава дал исказ во обвинителството во Охрид во рамки на постапката за второосомничениот која се уште во фаза на истрага, потврдија за „А1он“
Македонија

Пендиков се врати во Охрид: Пред истражителите го опишува нападот врз него

Орце Костов
Христијан Пендиков утрово се појави во родниот Охрид за да даде изјава пред истражителите во Охрид, а ќе присуствува и на утрешното судење против напаѓачите
Македонија

Пендиков: Бугарите во Македонија се малтретирани од полицијата, добивам закани уште повеќе откако добив државјанство

Орце Костов
Најистакнатите македонски Бугари, кои добиваат најмногу закани, немаат бугарско државјанство, но поднеле документи пред многу години. Ова го вели секретарот на затворениот бугарски културен клуб