pendikov

Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Татко му на Илија Спасески спасуваше Бугари во несреќата во Охрид, ова е политичка работа

Орце Костов
Адвокатот на обвиниетиот Илија Спасески, Димитрија Цобоски негира дека нападот врз Христијан Пендиков бил напад од омраза. – Каков напад од омраза кога неговиот татко
Видео Македонија

ВИДЕО: Ниту Обвинителството, ниту неговиот бранител не ја знаат адресата на Пендиков во Софија

Орце Костов
Откако судот го прифати барањето на одбраната на на обвинетиот рочиштето да се одложи и да им бидат доставени доказите прибрани од Обвинителството, судијата Бојан
Видео Македонија

ВИДЕО: Судот го одложи рочиштето по барање на адвокатите на Спасески, побара да се донесе Пендиков

Орце Костов
Се одложи првото рочиште во Основниот суд Охрид за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“. Судот го прифати барањето на
Македонија

Маричиќ: Имаме изјави од Пендиков како не сака да чуе за Бугарија и дека само ВМРО-ДПМНЕ го интересира

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ попладнево на седница за пратенички прашања во Собранието кажа дека државата во моментот кога се случи инцидентот со Кристијан
Македонија

Напаѓачот на Пендиков е на слобода, одземен му е бугарскиот пасош

Орце Костов
Напаѓачот на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ Христијан Пендиков, Илија Спасески ќе се брани од слобода. Судот по истекот на 30-дневниот притвор одлучи
Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: Во Македонија учиме изменета и фалсификувана историја во која Бугарите се фашисти

Орце Костов
Охриѓанецот Христијан Пендиков кој беше претепан во родниот град наводно поради бугарската самосвест, во првото појавување во јавноста, во интервју за БТВ рече дека сонува
Македонија

Претепаниот Пендиков ќе добие стан во Софија, дневници и обезбедување од бугарската влада

Анита Петровска Рајковиќ
Претепаниот Македонец Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид, кој Бугарија со авион го пренесе од Охрид во Софија на лекување, ужива статус на
Македонија

(ВИДЕО) Милков: Најважниот чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

А1он
„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до подобра заштита на правата на
Македонија

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: РСМ веднаш да престане со агресивните антибугарски манифестации и манипулации од минатото

А1он
Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како што е наведено, „категорично
Македонија

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов
Претседателот Стево Пендаровски предложи да се воведе забрана за влез во земјата на еден европратеник од Бугарија и уште неколку бугарски политичари поради дејствијата што