pendikov sudenje

Македонија

Сведочење на Пендиков: Го тепале зошто се чувствувал како Бугарин

А1он
Со сослушување на оштетениот Христијан Пендиков, секретар на сега згаснатиот бугарски културен клуб во Охрид, денеска во Основниот суд во Охрид продолжи судењето против обвинетите
Македонија

Првпат во суд се појави и второбовиниетиот за случајот „Пендиков“, рочиштето одложено

А1он
Пред Основиот суд во Охрид и денеска не се одржа закажаното рочиште од процесот што се води предметот во врска со нападот врз Христијан Пендиков,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Имало страшно брзање да се поднесе обвинение, случајот Пендиков е политички

Орце Костов
Адвокатот на Илија Спасески смета дека чинот на напуштање на расправата во Судот во Охрид за случајот „Пендиков“ е знак на револт и основно право
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендиков: Не се плашам, но добивам смртни закани

Орце Костов
Христијан Пендиков не се плаши да доаѓа на рочиштата во својот Охрид, но откри дека добивал многу закани по живот. – Верувам во судот и
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатот на Илија Спасески го напушти судењето: Обвинителството заборави дека Пендиков е роден во Охрид и е македонски државјанин

Орце Костов
Обвинителството ги предаде сите докази на судот во случајот „Пендиков“ меѓу кои и доставената нова медицинска документација од клиника во Бугарија поради која одбраната побара
Видео Македонија

ВИДЕО: Пендиков се појави во судот во Охрид, се соочи со првоосомничениот Спасески

Орце Костов
Христијан Пендиков се појави во Судот во Охрид каде што треба да даде исказ пред судија во судската постапка против еден од неговите напаѓачи, првообвинетиот
Македонија

Пендиков давал исказ за вториот напаѓач во обвинителството во постапка која е се уште во фаза на истрага

Орце Костов
Христијан Пендиков утринава дал исказ во обвинителството во Охрид во рамки на постапката за второосомничениот која се уште во фаза на истрага, потврдија за „А1он“
Видео Македонија

ВИДЕО: Презентирана снимка од тепањето на Христијан Пендиков

Орце Костов
Охридското обвинителство ги презентираше материјалните докази меѓу кои и видео-снимка како доказ на која се гледа како три лица го тепаат Христијан Пендиков вечерта на
Македонија

(ВИДЕО) Илија Спасески: Не се чувствувам виновен за тепањето на Пендиков

Орце Костов
Илија Спасески, еден од обвинетите за претепувањето на Христијан Пендиков, не се чувствува за виновен во случајот Пендиков во кој е обвинет дека заедно со
Македонија

ВИДЕО: „Не вреди за Бугарин да викаш полиција“ – Обвинителството ќе докажува дека Пендиков е претепан поради бугарското чувство

Орце Костов
Јавниот обвинител во случајот со нападот на Христијан Пендиков во Охрид останува на ставот дека ќе успее да докаже дека охриѓанецот бил претепан од обвинетиот