(ВИДЕО) Пендиков: Не се плашам, но добивам смртни закани

Од:

Христијан Пендиков не се плаши да доаѓа на рочиштата во својот Охрид, но откри дека добивал многу закани по живот.

– Верувам во судот и ќе бидам достапен секогаш. Сега сум во мојот роден град и не се плашам иако добивам по 20 закани на социјалните мрежи, рече Пендиков кој повторно се враќа за Софија каде што во моментов престојува.

Неговиот бранител не му дозволи да зборува многу, но потврди дека на следното рочиште ќе дојде да даде исказ.

– Ќе дава исказ на македонски јазик на следното рочиште. Тука е роден, најверојатно ќе дојде. Има потешкотии при патувањето поради повредите на пршлените Сметаме дека генерално обвинението е основано, рече правниот застапник на Пендиков.

Би можело да ве интересира

Сведочење на Пендиков: Го тепале зошто се чувствувал како Бугарин

Првпат во суд се појави и второбовиниетиот за случајот „Пендиков“, рочиштето одложено

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он

Илија Спасески има воспаление на вените, Судот одби да му го врати пасошот за да се лекува во странство

Орце Костов

Пендиков во Судот во Охрид ќе ја раскаже својата верзија за претепувањето, а исказ ќе дадат и лекари од Брзата помош

Орце Костов

(ВИДЕО) Адвокатот Цобоски: Имало страшно брзање да се поднесе обвинение, случајот Пендиков е политички

Орце Костов