Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

Од:

Не се одржа денешното рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, кој е обвинет за тепање на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис“, Христијан Пендиков, кој по тепањето отиде во Бугарија и доби бугарско државјанство. Одложувањето доаѓа поради штрајкот на судската администрација, која бара повисоки плати. Адвокатот на обвинетиот Спасески, Димитрија Цобоски пак, вели дека дава поддршка на протестот и затоа немало да влезе во судот.

„Не влегувам и стојам овде пред судот како поддршка на вработените од судската администрација. Одлагањето на расправата е последица на нивното незадоволство“, изјави Цобоски.

Адвокатот Стефан Камишевски пак, кој е бранител на Пендиков кажа дека неговиот клиент ќе оди на секое рочиште.

„Не се заздравени повредите коишто ги имаше на пршлените на грбот и на вратот, но за разлика од тоа што беше по тепачката, Пендиков се чуствува одлично. Запишан е на факултет и се очекува да ги почне студиите на Факултетот за меѓународни односи и политика“, изјави адвокатот Камишевски.

На 26 октомври, за кога е закажано и следното рочиште, на обвинителна клупа ќе седне и битолчанецот Борче Ангелев, како обвинет за кривичното дело „нанесување на тешки телесни повреди“.

За одложувањето на судењето пак, алармираше и коалицијата „Сите за правично судење“.

„На 21.09.2023 година беше закажано рочиште по следниот предмет: „Пендиков“ кое рочиште беше одложено поради протест на судската администрација“, соопштија од коалицијата.

Судскиот процес досега се одложи два пати досега, еднаш поради здравствени причини на обвинетиот Спасески и уште еднаш затоа што неговите адвокати го напуштија рочиштето.

Би можело да ве интересира

Одложено судењето за „Шпански скали“

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Вкупно осум години затвор за грабнувачите на Самоил Костадиновски: Го грабнале за да му наплатат за украдена дрога

Орце Костов

Пресудата не може да опстои, лажна исправа не е изработена, вели адвокатот на сопственикот на „Беса Транс“

Додик го слушна обвинението: Измислица на обвинителството за политички притисок, фактите немаат врска со мене

А1он

Утре почнува судењето на родителите на Коста кој изврши масовно убиство во училиштето „Владислав Рибникар“

А1он

Девојка во Русија е осудена на 27 години затвор за убиството на воениот блогер Владлен Татарски