Македонија

Работната група од 2020 година правела нов Кривичен законик, не ги пишувала измените за поблаги казни за функционери

И шефот на скопското обвинителство Гаврил Бубевски и поранешниот министер за правда Никола Тупанчевски за А1он негираат дека Работната група формирана во декември 2020 година
Македонија

Русковска: Бев дел од групата за измените на Кривичниот законик, но нашиот предлог е сосема поинаков

Поранешната шефица на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска била дел од работната група која ги кроела измените на Кривичниот законик,
Македонија

Поликлиника Сарај четири месеци не се пушта во употреба, се чека кадар да се јави на конкурс

Александар Тодески
Четири месеци по завршувањето на изградбата, помпезно најавуваната поликлиника Сарај уште не почнува со работа. Бидејќи се чека на кадар, ниту една од ветените амбуланти:
Македонија

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

Државниот обвинител Љубомир Јовески во вторник пред членовите на Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите ќе треба да ги образложи
Македонија

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески
Поранешниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ се спаси од обвинение во истрагата „Феникс“ благодарение на ублажените казни со измените на Кривичниот законик. Тој беше осомничен
Македонија

Рочиштето за масовното прислушување одложенo поради законските измени, Мијалков се спасува од делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го одложи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување, бидејќи бара подолго време за да одлучи како
Македонија

ВИДЕО: Запалени фотографии на протестот пред Влада и порака дека законските измени нема да аболицираат никого

Фотографии од неколку функционери запалени и измачкани со црвена боја, фотографии од онколошки пациенти за кои пишува дека се жртви од кражбата на лекови и
Македонија

(ВИДЕО) Студенти на протестот пред Влада: Правото стана алатка на богатите

Студенти од правните факултети од Македонија денеска на протестот пред Влада заедно со граѓаните кои трет пат протестираат по скандалот со Онкологија порачаа дека правото
Македонија

(ВИДЕО) Мајка се расплака на протестот пред влада: Што ќе правам ако си го изгубам детето

Александар Тодески
Мајка на онколошки пациент на протестот пред Владата, трет по случувањата на онкологија повика да се соберат граѓаните, со обвинување дека власта го ограбува народот.
Македонија

ВИДЕО: Трет протест пред Влада по скандалот со Онкологија

Александар Тодески
Под мотото „Правда за жртвите“ почна третиот протест по скандалот на Онкологија. Граѓаните се собираат пред Влада, каде скандираат „убијци“, откако после половина месец од