Македонија

Касами: Од утре почнуваат преговори за влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Влен

Од утре почнуваат преговори за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Влен, кажа претседателот на БЕСА, дел од коалицијата Влен, Билал Касами. „Анализата што ја
Македонија

Сиљановска води повеќе од двојно пред Пендаровски, покажуваат бројките на ВМРО-ДПМНЕ

Од избројани 12.54% од избирачките места, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова има освоено 126.678 гласови, додека пак кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски има 51.965 гласови,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата

Од избројани На 9,61% избирачки места, односно 2,8 %гласачи, ВМРО-ДПМНЕ е во големо водство пред СДСМ, покажуваат партиските бројки. Според ВМРО-ДПМНЕ, нивната партија има водство
Македонија

Меџити: Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, вечерва почнува промената

Коалицијата Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, кажа претседателот на партијата Демократско движење и носител во првата изборна единица, Изет Меџити на прес конференција.
Македонија

Адеми: Вечерва победата е наша, на сите кои рековте „не“ на Русија и „да“ на Европа

Александар Тодески
Денеска народот го кажа својот збор. Европскиот фронт засекогаш ќе остане верен на своите гласачи. Вечерва победата е наша, на сите кои кажавте „не“ на
Македонија

Меџити: Сакаме да бидеме фактор во влада која ќе биде европски ориентирана

Александар Тодески
Лидерот на Демократското движење и носител на листата за пратеници во првата изборна единица од коалицијата Влен, Изет Меџити ниту денеска не сакаше да даде
Македонија

Меџити не кажува дали Уставните измени остануваат услов за формирање на влада: Сега сме фокусирани на победата

Претседателот на Демократското Движење и носител на листата на коалицијата Вреди во првата изборна единица, Изет Меџити не даде конкретен датум кога според него би
Македонија

Сиљановска води во сите скопски општини: Предност пред Пендаровски има и во Чаир, Сарај, Шуто Оризари

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова го победи кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски во сите скопски општини и дел од општините
Македонија

Пендаровски: Резултатите не се како што очекувавме, веројатно разликата ќе биде околу 130 илјади гласови

Александар Тодески
Резултатите не се како што очекувавме, рече претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски на прес конференција по првиот круг на изборите. „Веројатно разликата ќе биде
Македонија

Касами: ДУИ има купено гласови, Влен ги доби гласовите на Албанците

Александар Тодески
Добитници на овие избори сме ние, коалицијата Влен. ДУИ има купено гласови од загрозените гласачи кои имаат потреби од пари. Влен ги доби гласовите на