parlamentarni izbori

Свет

Избори во Мексико: Во кампањата нападнати 500 политичари, убиени 32-ца кандидати

А1он
Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико, од кои 32 беа кандидати за некоја функција, а притоа биле регистрирани вкупно
Регион

Баша обвини за „изборен масакр“ и најави продолжување на битката до победа

А1он
Во своето прво обраќање по поразот на неделните парламентарни избори во Албанија, лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша рече дека изборите на 25 април биле
Регион

(ВИДЕО) Рама: Горд сум на Албанците, со смиреност положија голем испит

А1он
Албанските социјалисти изборната победа ја прославија на плоштадот „Скендебег“ во центарот на Тирана, на која пред присутните се обрати лидерот Еди Рама. Старо новиот премиерот
Регион

Ердоган, Мицотакис, Ди Мајо и Салвини први му ја честитаа победата на Рама, демократите бараат оставка од Баша

А1он
По соопштувањето на изборните резултати од страна на Централната изборна комисија, до лидерот на Социјалистичката партија, Еди Рама пристигнаа и првите честитки. Турскиот претседател Реџеп
Регион

Социјалистите освоија 74, демократите 59 пратенички места во новиот албански Парламент

А1он
Претседателот на Централната изборна комисија,(ЦИК), Илирјан Целибаши, ги соопшти резултатите од неделните избори, иако, како што рече, останува за пребројување на гласовите од неколку избирачки
Регион

Американската амбасадорка Ким: Цел свет гледа во Албанија, да ја сочуваме смиреноста

А1он
Американската амбасадорка во Тирана, Јури Ким, упати апел до политичките партии да не брзаат со прогласување победа, пред Централната изборна комисија (ЦИК) да ги соопшти
Регион

Странски набљудувачи: Изборниот ден во Албанија многу подобар од кампањата

А1он
Странските набљдувачи попладнево го презентираа првиот извештај за вчерашните парламентарни избори во Албанија, во кој главната поента е дека изборниот ден поминал многу подобро од
Регион

Заразените и луѓето со симптоми нема да можат да гласаат на изборите во Албанија

А1он
На неколку дена до парламентарните избори, албанскиот комитет на експерти за справување со пандемијата доцна попладнево ги објави протоколите за денот на изборите, 25 април.
Регион

Палмер повика да се почитуваат демократските стандарди на изборите во Албанија

А1он
Американскиот заменик помошникот државен секретар Метју Палмер по „виртуелна посета“ на Албанија упати порака со која побара изборите на 25 април да бидат според демократските
Регион

Бугарија: Коалицијата ГЕРБ-СДС има солидно водство по 87 отсто пребројани гласови

А1он
Со обработени 87,61 процент од гласачките ливчиња, Централната изборна комисија во Бугарија соопшти дека коалицијата ГЕРБ-СДС има 26,07 проценти од гласовите на изборите за 45-то