parlamentarni izbori

Македонија

Со една изборна единица: ВМРО-ДПМНЕ би имал 56 мандати, СДСМ 19, ДУИ 17, ВЛЕН 13, Левица 8 и ЗНАМ 7

Орце Костов
Вкупно 2 356 гласови изнесува разликата да се стане пратеник во Изборна единица 6 каде се потребни 6 662 гласови и Изборна единица 1, каде
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ 341.255 гласови, СДСМ 117.076 гласови од 83% обработени гласачки места

Орце Костов
Првичните резултати од денешните парламентарни избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени 82,43% од избирачките места, Коалицијата „Твоја
Македонија

Касами: Од утре почнуваат преговори за влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Влен

Од утре почнуваат преговори за нова влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Влен, кажа претседателот на БЕСА, дел од коалицијата Влен, Билал Касами. „Анализата што ја
Македонија

Парламентарни избори: ВМРО-ДПМНЕ 33,19%, ДУИ 23,41% , Вреди 19,55%, СДСМ 11,19%, ЗНАМ 3,63%, Левица 5,08%

Орце Костов
Првичните резултати од денешните парламентарни избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени 21 отсто од избирачките места, Коалицијата
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата

Од избројани На 9,61% избирачки места, односно 2,8 %гласачи, ВМРО-ДПМНЕ е во големо водство пред СДСМ, покажуваат партиските бројки. Според ВМРО-ДПМНЕ, нивната партија има водство
Македонија

Меџити: Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, вечерва почнува промената

Коалицијата Влен е апсолутен победник во албанскиот кампус, кажа претседателот на партијата Демократско движење и носител во првата изборна единица, Изет Меџити на прес конференција.
Македонија

Адеми: Вечерва победата е наша, на сите кои рековте „не“ на Русија и „да“ на Европа

Александар Тодески
Денеска народот го кажа својот збор. Европскиот фронт засекогаш ќе остане верен на своите гласачи. Вечерва победата е наша, на сите кои кажавте „не“ на
Македонија

Ковачевски: Со враќање на ВМРО-ДПМНЕ дозволуваме сигурна блокада на Македонија и внатрешни етнички тензии

А1он
„Враќање на ВМРО ДПМНЕ на власт значи режим во најава, сигурна блокада на Македонија и внатрешни етнички тензии. Ако го дозволиме тоа, ќе ѝ се
Македонија

Левица пред КСС ја претстави трудова програма

А1он
Денес, на 1-ви мај, на денот на трудот – празникот на организираниот труд, Левица ја претстави својата програма пред Конфедерацијата на слободни синдикати во Република
Македонија

Димитриевски од Пелинце: Ароганцијата на оние кои дозволија отворање на бугарски клубови во Македонија е ненадминлива

А1он
Движењето ЗНАМ – За наша Македонија денеска по повод празникот на трудот Први Мај организираше пикник во Пелинце. Претседателот на движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски во