ВМРО-ДПМНЕ со голема предност пред СДСМ, покажуваат бројките на партијата

Од:

Од избројани На 9,61% избирачки места, односно 2,8 %гласачи, ВМРО-ДПМНЕ е во големо водство пред СДСМ, покажуваат партиските бројки.

Според ВМРО-ДПМНЕ, нивната партија има водство со 20.713 гласови наспроти 5.878 гласови на СДСМ. Европскиот фронт на ДУИ има 7.552 гласови, додека пак Влен има 4.100 гласа. Следат Левица со 1.771 глас и ЗНАМ – За наша Македонија со 1.522 гласови.

Би можело да ве интересира

Левица: Јавните претпријатија во Град Скопје пред колапс

Левица: Негрижата на институциите може да ја доведе во прашање безбедноста на користење на Велешкото Езеро

Левица: Омразата, бализмот и вандализмот не водат кон соживот за кој повикуваат етнички профилираните партии

Горан Наумовски

Левица: Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните

Горан Наумовски

Левица: Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката со електро автомобили?

Горан Наумовски

Левица: Уште седум нови барања за апанажа – 750.000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ