Адеми: Вечерва победата е наша, на сите кои рековте „не“ на Русија и „да“ на Европа

Од:

Денеска народот го кажа својот збор. Европскиот фронт засекогаш ќе остане верен на своите гласачи. Вечерва победата е наша, на сите кои кажавте „не“ на Русија и „да“ на Европа, кажа на прес конференција портпаролот на ДУИ, Арбер Адеми.

„Европскиот фронт е гаранција дека активното и масовното учество на граѓаните во политичките процеси ќе биде одлучувачко за процесите во Северна Македонија“, рече Адеми.

Тој вели дека ставот на Европскиот фронт бил поддржувачите самостојно да одлучуваат дали ќе гласаат на претседателските избори.

„Ако направите споредба на процентот на излезност, може да се констатира дека има мала разлика, но не до тој степен што би се одразила, така што имало поддржувачи на Европскиот фронт кој ја изразиле својата волја на претседателските избори“, посочи Адеми.

Би можело да ве интересира

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Борисов со убедливо водство на изборите во Бугарија

A1on

„Галуп“ предвидува победа на ГЕРБ на изборите во Бугарија

A1on

Првична поекција на изборните резултати за Европскиот парламент: Либералите и Зелените во минус

A1on

Во Словачка се отворени избирачките места за изборите за Европскиот парламент