parlamentarni izbori

Регион

Највисокиот бугарски управен суд не дозволи камери на изборите во недела

А1он
Бугарскиот Врховен управен суд денеска донесе одлука да нема видео надзор на парламентарните избори на 4 април. Судот одби да ја разгледа жалбата на една
Македонија

Македонски Бугари: Македонците со двојно државјанство можат да гласаат на бугарските избори

А1он
Целосно ги демантираме лажните информации дека македонските државјани кои поседуваат и бугарски државјанства нема да можат да го искористат своето право на глас на претстојните
Регион

Според анкетите, пет партии ќе влезат во новиот бугарски Парламент

А1он
Според најновото истражување на јавното мнение на агенцијата „Маркет линкс, пет политички партии ќе влезат во составот на новиот бугарски Парламент. Според анкетата, тоа се
Регион

Почнува предизборната кампања во Албанија, во услови на полициски час и забрана за групирање

А1он
Еден ден пред официјалниот почеток на изборната кампања за парламентарните избори, што во Албанија ќе се одржат на 25 април, Комитетот на експерти за справување
Регион

Ќе се пребројуваат гласовите од речиси 500 косовски избирачки места

А1он
Централната изборна Комисија на Косово (ЦИК) одлучи денеска да се повтори броењето на гласовите во 494 избирачки места на кои се гласаше на вонредните парламентарни
Регион

Бугарскиот претседател Радев започнува консултации за парламентарните избори

А1он
На иницијатива на бугарскиот претседател Румен Радев, во претседателската резиденција започнуваат консултации за преземање на неопходните мерки за спроведување фер и транспарентен изборен процес, кој
Свет

Парламентарните избори во Германија догодина ќе се одржат на 26 септември

А1он
Германската Влада денеска донесе одлука парламентарните избори да се одржат на 26 септември следната година, изјави портпаролката на Владата Мартина Фиц. Конечната одлука мора да
Македонија

ВИДЕО: Гласањето почна, 706 заразени со Ковид-19 денеска ќе го остварат своето гласачко право

Искра Манојлоска
Денеска е првиот ден од тродневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од Државната изборна комисија информираат дека
Регион

Хрватска денес гласа, десетти парламентарни избори од независноста

А1он
Во Хрватска денеска се одржуваат избори за 10-тиот состав на хрватскиот Сабор (парламент) од стекнувањето на независноста, за кои експертите велат дека се најнеизвесните досега.