ustavni izmeni

Регион

Грчкиот Парламент во првото гласање даде зелено светло за дел од уставните измени

А1он
Гарантирање на верската неутралност на државата, ограничување на пратеничкиот имунитет и ратификување на меѓународни договори преку референдум, се дел од уставите измени што ги усвои
Македонија

Заев: Мијалков ги охрабрувал пратениците да гласаат за промена на името

А1он
Претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за „Алсат“, призна дека екс-директорот на УБК, Сашо Мијалоков лично разговарал со 8-те одбегани пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и
Македонија

Иванов: Законите за употреба на јазиците и за ратификација на спогодбата од Преспа се противуставно објавени

А1он
Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од Претседателот
Македонија

Службен весник ги објави Законите за употреба на јазиците и за ратификација на Договорот од Преспа

А1он
Законот за употреба на јазиците и Законот за ратификација на Договорот од Преспа се објавени во Службен весник на Република Македонија. – Јавното претпријатие „Службен
Македонија

„Комерсант“: Со уставните измени во Македонија, отворен и е патот во НАТО и ЕУ, но и за автокефалност на МПЦ

А1он
Со усвојувањето на уставните измени во Скопје, со кои е променето името на државата во Република Северна Македонија, на оваа држава и се отвораат вратите
Македонија

Заев се сретна со Харадинај, косовскиот премиер му честитал за успешното заокружување на Договорот од Преспа

А1он
Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се сретнал денеска со премиерот Зоран Заев, на кому му честитал за, како што напиша на својата страница на Фејсбук, успешното
Македонија

(ВИДЕО) Шекеринска, Османи, Димитров: Отворен патот кон НАТО и ЕУ решен најголемиот надворешно-политички проблем

А1он
Македонија по децении уназадување конечно го отвори патот кон членството во НАТО и ЕУ, решавајќи го најголемиот надворешно-политички проблем, и отворајќи перспективи, беше истакнато денеска
Македонија

Меј: Гласањето за Договорот од Преспа историски момент за Македонија

А1он
Позитивното гласање за Преспанскиот договор е историски момент за Македонија. Честитки до македонскиот Парламент и до Владата на премиерот Зоран Заев, напиша денеска на Твитер