ustavni izmeni

Македонија

Османи: Уставни измени веднаш по изборите пред формирање влада

Орце Костов
Претседателскиот кандидат на ДУИ Бујар Османи денеска најави дека ако ја добие довербата од граѓаните, најпрво ќе ги седне на заедничка маса сите политички партии
Македонија

Мицкоски: Техничка влада не е предмет на средбата, уставни измени нема да има додека немаме јасен европски пат

А1он
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска пред почетокот на лидерската средба во Собранието изјави дека уставни измени нема да има се додека немаме јасен европски
Македонија

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

А1он
Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот ред е изгласан и се отвори дискусија во која што сите граѓани се уверија дека немаше ниту една
Македонија

Маричиќ: Скринингот на ЕУ ќе заврши во декември и тука ќе застанеме бидејќи не поминаа уставните измени

Орце Костов
Нашата блокада во моментот има име и презиме, тоа е ВМРО-ДПМНЕ и пратениците на ова партија кои решија свесно, со политичка одлука, да ја блокираат
Македонија

Пендаровски: Јасно е дека на декемврискиот Самит нема да има позитивна одлука за нас

А1он
Исходот од декемврискиот Самит е јасен каков ќе биде, со оглед дека предусловот го имаме во европската преговарачка рамка, не можеме да го исполниме, тоа
Македонија

Желјасков: Веруваме дека ќе ги донесете уставните измени и уште оваа година ќе се радуваме на почетокот на преговорите со ЕУ

А1он
Позицијата на Бугарија е за прием на Република Северна Македонија во ЕУ без алтернатива. Државниците мислат за наредните генерации, а политичарите мислат за наредните избори.
Македонија

Ахмети – Лудва: Уставните измени се многу важен чекор за земјава

А1он
Скрининг процесот, уставните измени, европската интеграција и ситуацијата во регионот, се дел од темите на кои разговарал претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети
Македонија

Ковачевски: На процесот за уставни измени треба да му се остави простор

А1он
Претседателот Стево Пендаровски е докажан евроатлантист и беше дел за почнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски на
Македонија

Гир: Се надеваме дека уставните измени ќе се направат што поскоро

А1он
Следниот чекор во процесот на евроинтеграцијата на земјата зависи од усвојувањето на уставните измени, меѓутоа тоа е прашање кое е во рацете на самата земја,
Македонија

Јавна дебата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: Власта никој не ја овластил да менува Устав

А1он
ВМРО–ДПМНЕ попладнево во Кочани ја одржа првата јавна дебата во рамки на караванот „Важно е, од тебе зависат промените“ што партијата во наредниот период ќе