edi rama

Регион

ВИДЕО: Еди Рама оттурна новинарка оти не му се допадна прашањето

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама за време на прес-конференција ја оттурна новинарка, откако, според локалните медиуми, не му се допаднало прашањето што таа му го поставила
Регион

Рама: Приштина да не презема никакви чекори без консултација со САД

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека Приштина не треба да презема никакви идни чекори во дијалогот меѓу Белград и Приштина без претходна консултација со
Македонија

Рама: Историски момент е утрешниот избор на прв премиер Албанец во Македонија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, реагираше пред утрешниот ден, кога се очекува Талат Џафери да ја преземе функцијата премиер на техничката влада во Северна Македонија, оценувајќи
Македонија

Курти за средбата со Рама и Таравари: Мора да бидеме еден за друг

А1он
Премиерот на Косово Албин Курти денеска преку објава на Фејсбук порача дека Албанците мора да застанат еден до друг, за развој, демократизација, реформи, напредок и
Македонија

Рама: Планот за раст на Западен Балкан е голем тест на зрелоста што треба да го поминеме

А1он
Премиерот на Албанија Еди Рама денеска на лидерски состанок посветен на Планот за раст на Западен Балкан порача дека ова претставува голем тест на зрелоста
Македонија

Рама од Скопје: Границата помеѓу Косово и Србија е вон контрола, да се зголеми бројот на силите на НАТО

Орце Костов
Неопходно е да се зголеми бројот на силите на НАТО во Косово и да се гарантира границата помеѓу Косово и Србија, граница која е вон
Регион

Рама: За ЕУ би било „самоубиство“ доколку ги исклучи земјите од Западен Балкан од евроинтеграцискиот процес

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама истакна дека би било „самоубиство“ за Европската Унија доколку го исклучи регионот на Западен Балкан или која било поединечна земја од
Македонија

Рама: Заканите по стабилноста во Северна Македонија и Црна Гора се опасни и неприфатливи

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, реагираше по изјавата на министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, во врска со Северна Македонија и Црна Гора, оценувајќи при