edi rama

Регион

Рама во одбрана на Курти: Не може да го напаѓате затоа што се однесува како премиер

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана на својот косовски колега Албин Курти по обвинувањата врз него по постигнувањето на договорот меѓу Косово и Србија
Македонија

Во Белград Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија

А1он
Во Белград почна Конференцијата за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и
Регион

Рама: Пристаништето Драч е најголемата инвестиција во регионот, иако се борат против проектот како ѓаволот против темјан

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска реагираше во врска со низата обвинувањата на опозицијата за инвестицијата во туристичкото пристаниште Драч, за која тоа претставува „мега коруптивна
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски-Рама: Донесовме конкретни решенија за граѓаните и заедничката европска иднина на С. Македонија и Албанија

А1он
На заедничка прес-конференција премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска уште еднаш ги повторија ставовите на владите
Македонија

Ковачевски-Рама: Македонија и Албанија имаат заедничка цел за брза европска интеграција

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, одржа тет-а-тет средба со претседателот на Владата на Република Албанија Еди Рама. На средбата премиерите на двете земји ја потенцираа важноста за
Македонија

ВИДЕО: Ковачевски го пречека Рама

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска официјално го пречека претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама. Со највисоки државни и воени почести македонската владина делегација предводена
Регион

Рама: ЕУ се однесуваше како федерација на богати егоисти, без Русија, Кина и Турција немаше да излеземе на крај со пандемијата

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, на мировниот форум во Париз, на кој присуствува по покана на францускиот претседател Емануел Макрон, уште еднаш потсети на периодот на
Регион

Рама: Демократска партија ја следи линијата на Путин, кој посакува хаос во земјите на НАТО

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама, попладнево упати остри критики кон опозициската Демократска партија (ПД), обвинувајќи ја дека ја следи линијата на рускиот претседател Владимир Путин кој
Регион

Сунак реагираше на обвинувањата на Рама: Обединетото кралство има силни врски со Албанија и добра соработка

А1он
Кабинетот на премиерот на Обединетото Кралство, Риши Сунак, реагираше по острата реторика и обвинувања на албанскиот премиер Еди Рама на изјавата на британската министерка за