monstrum

Македонија

Врховниот суд донесе пресуда за случајот „Монструм“ со која жалбите на обвинетите се одбиваат како неосновани

А1он
Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби како неосновани жалбите на обвинетите за случајот „Монструм“ и ја потврди во целост пресудата на Апелациониот суд
Македонија

Апелација ги потврдени доживотните казни за масакрот кај Смиљковско Eзеро

А1он
Скопска Апелација ги потврди првостепената пресуда за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро во 2012 година, со која Алил Демири, Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ беа
Македонија

Азири: Службите за лични и финансиски придобивки го организира случајот „Монструм”

А1он
Бедри Ајдари, роднина на еден од осудените во случајот „Монструм„ заедно со Идриз Синани од Меѓународното здружение за човекови права денеска пред Основниот кривичен суд
Македонија

Курти не одговори дали и кога Косово ќе ги испорача Исмаиловиќ и Демири, осудените во „Монструм“

А1он
Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер
Македонија

Рустеми се согласил да им се намалат казните на осудените за насилствата на протестите за „Монструм“

Кристијан Ландов
Обвинителот Бурим Рустеми, кратко по доаѓањето во Вишото јавно обвинителство, дал позитивно мислење за да им се намалат казните на дел од осудените за насилствата
Македонија

Заев очекува Косово да постапи според меѓународното право и да го испорача Африм Исмаиловиќ

А1он
Премиерот Зоран Заев во врска со одбивањето на Косово да го екстрадира Африм Исмаиловиќ, осомничен во случајот „Монструм“, истакна дека државата нема да се откаже
Македонија

Сослушани сведоци на одбраната во случајот за протестите за „Монструм”

А1он
Со сослушување на сведоци предложени од одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случувањата од 26 февруари за време на протестите
Македонија

Косово без одговор за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во случајот „Монструм“

А1он
Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, ќе му се
Македонија

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

А1он
Судењето за немилите настани на протестите за случајот „Монструм” кои се одржаа на 26 февруари, предвидено е да продолжи на 19 април. На денешното рочиште
Македонија

Ново рочиште против обвинетите за протести за случајот ,,Монструм”

А1он
Во Кривичниот суд Скопје денеска продолжи рочиштето против обвинетите Фабион Идризи и Артон Садики, осомничени дека на 26 февруари учествувале во протестите против пресудата за