monstrum

Македонија

Курти не одговори дали и кога Косово ќе ги испорача Исмаиловиќ и Демири, осудените во „Монструм“

А1он
Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер
Македонија

Рустеми се согласил да им се намалат казните на осудените за насилствата на протестите за „Монструм“

Кристијан Ландов
Обвинителот Бурим Рустеми, кратко по доаѓањето во Вишото јавно обвинителство, дал позитивно мислење за да им се намалат казните на дел од осудените за насилствата
Македонија

Заев очекува Косово да постапи според меѓународното право и да го испорача Африм Исмаиловиќ

А1он
Премиерот Зоран Заев во врска со одбивањето на Косово да го екстрадира Африм Исмаиловиќ, осомничен во случајот „Монструм“, истакна дека државата нема да се откаже
Македонија

Сослушани сведоци на одбраната во случајот за протестите за „Монструм”

А1он
Со сослушување на сведоци предложени од одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случувањата од 26 февруари за време на протестите
Македонија

Косово без одговор за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во случајот „Монструм“

А1он
Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, ќе му се
Македонија

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

А1он
Судењето за немилите настани на протестите за случајот „Монструм” кои се одржаа на 26 февруари, предвидено е да продолжи на 19 април. На денешното рочиште
Македонија

Ново рочиште против обвинетите за протести за случајот ,,Монструм”

А1он
Во Кривичниот суд Скопје денеска продолжи рочиштето против обвинетите Фабион Идризи и Артон Садики, осомничени дека на 26 февруари учествувале во протестите против пресудата за
Македонија

Скопје очекува Приштина да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

А1он
Скопје бара од Приштина екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, кој вчера е уапсен во Косово, потврди денеска
Македонија

Африм Исмаиловиќ, осуден за случајот „Монструм“, е уапсен во Приштина по сообраќајна несреќа

А1он
Државјанинот на Северна Македонија Африм Исмаиловиќ, еден од осудените на доживотен затвор во процесот „Монструм“, односно за случајот на петкратното убиство кај Смилковското Езеро пред
Видео Македонија

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со знаме на Република Албанија и со транспарент на кој пишува „УА правда, слобода за невините“, почнаа протестите за случајот Монструм, откако судот во февруари