Сослушани сведоци на одбраната во случајот за протестите за „Монструм”

Од:

Со сослушување на сведоци предложени од одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случувањата од 26 февруари за време на протестите за случајот „Монструм”, против обвинетите Фабион Идризи и Артон Садики.

dobivaj vesti na viber

На прашање на адвокатот Асмир Алисшахиќ, каде биле дента на 26 февруари, првиот сведок рече дека на 26 февруари со Фабион Идризи, биле на петточна молитва и потоа се упатиле кон ЗУ „Мајчин дом“, од причина што Фабио имал скршеница на раката.

– Со моја кола отидовме во „Мајчин дом“, јас управував. За цело време бев со Фабио, внатре влегов и јас. Таму останавме скоро саат и пол. Целта беше заради терапија на раката. Потоа Фабио го однесов дома, од прилика беше 15 часот, изјави сведокот на одбраната.

Свое сведочење денеска имаше и физиотерапевтот од ЗУ „Мајчин дом“, кој потврди дека на 26 февруари Фабио Идризи, бил кај него и останал до кај 14:50 часот.

На следните рочишта, треба да се продолжи со сослушување на сведоци предложени од обвинетите.

Судењето за овој предмет го води судијата Марин Станевски, а како застапник на обвинението е обвинителката Марија Демирова-Панајотова.

На претходните рочишта, три лица беа осудени со по една години затвор за сторено кривично дело учество во насилна толпа, односно едно лице со осум месеци казна затвор. На протестите за случајот ,,Монструм” на 26 февруари беа повредени 11 полициски службеници и еден новинар.

Следните рочишта за овој предмет се закажани за 21 и 28 април.

Би можело да ве интересира

Азири: Службите за лични и финансиски придобивки го организира случајот „Монструм”

А1он

Курти не одговори дали и кога Косово ќе ги испорача Исмаиловиќ и Демири, осудените во „Монструм“

Рустеми се согласил да им се намалат казните на осудените за насилствата на протестите за „Монструм“

Кристијан Ландов

Заев очекува Косово да постапи според меѓународното право и да го испорача Африм Исмаиловиќ

Жарко Настоски

Косово без одговор за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во случајот „Монструм“

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

Ана Ололовска