Курти не одговори дали и кога Косово ќе ги испорача Исмаиловиќ и Демири, осудените во „Монструм“

Од:

Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер Албин Курти, одговарајќи на новинарско прашање кога и дали Косово ќе ги испорача Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, кои се обвинети во случајот „Монструм“.

dobivaj vesti na viber

Курти, на заедничката прес-конфернеција со премиерот Зоран Заев, рече дека неговата Влада од минатото наследила „трагични случаи и тешки предмети, кои имале засебни и тешки процеси“.

– Но, има и други предмети, кои што според мое убедување не се разјаснети до крај и за кои се уште ја немаме целосната вистина. Заедно со премиерот Заев разговаравме дека имаме потреба, не само за поддршка, туку и за меѓународна помош, како би имало правда за двете земји, но и за жртвите, како правдата би дошла до крај и се најде вистината, изјави Курти.

Би можело да ве интересира

Курти: Западот треба да се загрижи поради договорот меѓу Белград и Москва

Катерина Павлова-Николовска

Курти: Зад Србија стои Путин, нова војна на Косово не е исклучена

Катерина Павлова-Николовска

Курти бара од министрите да набројат по пет работи кои успешно ги завршиле минатите 18 месеци

Апелација ги потврдени доживотните казни за масакрот кај Смиљковско Eзеро

Курти ги повика Србите во Косово да ги променат регистрарските таблички

Курти: Нема одлагање на реципроцитетот, ако дојде до ескалација полицијата и КФОР ќе ја решат