albin kurti

Регион

Рама му се заблагодари на Курти за честитките и најави скорешна посета на Косово

А1он
Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска потврди дека ќе ја посети Приштина по враќањето од Генералното собрание на ОН. На Твитер, тој се заблагодари за
Македонија

Заев: Заедничката седница со Косово е потврда на одличните односи и заедничките интереси за Западен Балкан како регион на траен мир

А1он
Премиерот Зоран Заев ја отвори заедничката седница на владите на Република Македонија и на Република Косово со уште едно добредојде до премиерот Албин Курти кој
Македонија

Курти не одговори дали и кога Косово ќе ги испорача Исмаиловиќ и Демири, осудените во „Монструм“

А1он
Министрите за правда на Владите на Северна Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат и за ова прашање, изјави косовскиот премиер
Регион

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

А1он
Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово. Тој додаде дека не може
Регион

Брнабиќ: Со Курти нема разговори и договори

А1он
Српската премиeрка, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека со премиерот на Косово, Албин Курти, „нема разговори и договори и нема да има ниту заеднички договор“. Брнабиќ
Регион

Албин Курти официјално ја презеде должноста премиер на Косово

А1он
Новиот косовски премиер, Абин Курти, претпладнево официјално, со државна церемонија, ја презеде функцијата од досегашниот вршител на должноста шеф на Владата, Авдулах Хоти. Церемонијата на
Регион

Избрана косовската влада, опозицијата напушти пред обраќањето на новиот премиер Курти

А1он
Парламентот на Косово со 67 гласа „за“, 30 „против“ и ниеден воздржан, го изгласа лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти, за нов премиер и
Регион

Косово: Лидерот на „Самоопределување“ Курти не смее да се кандидира, Врховниот суд ја потврди забраната

А1он
Врховниот суд на Косово денеска делумно ја отфрли жалбата на Движењето самоопределување (ВВ) на претходните одлуки на Централната изборна комисија (ЦИК) и на Изборниот панел
Регион

На Аљбин Курти му забранија да учествува на косовските избори, не поминале три години откога бил осуден

А1он
Лидерот на Движењето Самоопределување, Аљбин Курти, нема да може да учествува на претстојните парламентарни избори во Косово, бидејќи Изборниот панел за жалби и претставки (ЕЦАП)
Регион

Курти побара помош од надвор: На Косово му претстои хуманитарна катастрофа

Горјан Грнчаровски
Поранешниот премиер на Косово и лидер на движењето „Самоопределување“, Албин Курти на социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека на Косово му претстои хуманитарна катастрофа. Тој испрати