ovk

Регион

Забранети посетите на Тачи и припадниците на ОВК во притворот во Хаг

А1он
Поранешните политички и воени лидери на ОВК, кои се приведени од Специјалниот суд во Хаг, можат само преку видо врска да комуницираат со членовите на
Регион

Курти: Државата да се организира за одбрана на водачите на ОВК

А1он
Лидерот на опозициското Движење самоопределување (ВВ) и поранешен косовски премиер, Албин Курти смета дека државата треба да се организира за одбрана на политичките и воени
Регион

Харадинај: Косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на обвинението против лидерите на ОВК во Хаг

А1он
Лидерот на Алијанса за иднината на Косово (АБК), Рамуш Харадинај рече дека косовските институции не смеат да бидат рамнодушни на фактот дека е покренато обвинение
Регион

Тачи пред Хашкиот суд: Не сум виновен, ова нема никаква основа

А1он
Досегашниот косовски претседател и еден од основачите на Ослободителната војска на Косово (ОВК), изјави денеска при своето прво појавување пред Хашкиот суд, по читањето на
Регион

Илир Мета: Верувам дека Тачи и соборците од ОВК се невини

А1он
Откако косовскиот претседател Хашим Тачи поднесе оставка на функцијата, откако Хашкото обвинителство го потврди обвинението против него за воени злосторства, реагираше и албанскот претседател Илир
Регион

Обвинителството за злосторства на ОВК спроведува операција во Приштина

А1он
Обвинителството за злосторства на ОВК во Хаг во моментов спроведува операција во Приштина, во соработка со ЕУЛЕКС и косовската полиција, изјави утрово портпаролот на обвинителството,
Регион

Уапсен претседателот на ветеранската организација на ОВК, Хисни Гуцати

А1он
Полицијата на Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС го приведе претседателот на Организацијата на воени ветерани на ОВК Хисни Гуцати тој е
Регион

Ветераните на ОВК му порачаа на ЕУЛЕКС дека ќе му одговорат „исто како на Југославија“

А1он
Секретарот на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВВ-ОВК), Фатон Клинаку, по денешниот упад на полицијата на Меѓународната мисија за владеење на
Регион

ВИДЕО: ЕУЛЕКС упадна во канцелариите на ветераните на ОВК, најавени нови апсења

А1он
Меѓународната мисија за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС упадна претпладнево во канцелариите на Организацијата на воени ветерани на Ослободителната војска на Косово (ОВК) во