voeni zlostorstva hag

Регион

Последни пресуди за воени злосторства во поранешна Југославија: Двајца Срби осудени на по 15 години

А1он
Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ во Хаг беа осудени на по 15 години затвор. Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови со седиште во Хаг (Механизам)
Свет

Русија издаде налог за апсење на хашкиот судија кој издаде налог за апсење на Путин

А1он
Руското Министерство за внатрешни работи издаде налог за апсење на судијата на Меѓународниот кривичен суд, кој издаде налог за апсење за воени злосторства во март,
Регион

ВИДЕО: Хашим Тачи се изјасни за невин по сите точки од хашкото обвинение

А1он
Поранешниот лидер на таканаречената ОВК и поранешен претседател на Косово, Хашим Тачи денеска се изјасни за невин по сите точки од обвинението. За Тачи и
Регион

Хашки осуденик за воените злосторства: Се каам за убиствата, силувањата, протерувањето…

А1он
Хашки осуденик за воени злосторства и поранешен министер за одбрана Бруно Стојиќ им се извини на сите жртви и нивните семејства за тоа што го