kurti

Регион

Борел ги повика Вучиќ и Курти во Брисел на нова рунда преговори

А1он
Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда
Регион

Курти за Отворен Балкан: Ќе поддржиме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена ЕУ

А1он
Поддржуваме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена Европската Унија, наместо тоа да го правиме без ЕУ. Ние го поддржуваме заедничкиот регионален пазар и
Македонија

Заев-Курти: Секое унапредување на односите меѓу соседите, носи стабилност и просперитет за целиот регион

А1он
Со години наназад нашите држави развиваат одлични билатерални односи и успешна соработка водена од принципите на меѓусебна поддршка и почитување. Секое унапредување на односите меѓу
Регион

Пропаднаа разговорите Белград-Приштина, Вучиќ и Курти си ја префрлаат вината

А1он
Со неуспех завршија денешните разговори меѓу косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, а по средбата во Брисел, двајцата меѓусебно се обвинија за
Регион

Вучиќ уште мисли како да го врати Косово, се пожали Курти во францускиот печат

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за париски „Ле Монд“ изјави дека српскиот претседател, Александар Вучиќ, Косово и натаму го смета како територија што Србија
Регион

Харадинај: Курти е одговорен за евентуалното загрозување на партнерството со САД

А1он
Поранешниот косовски премиер, лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај ја осуди вчерашната изјава на портпаролот на Владата на Албин Курти, Прпарим
Регион

Опозицијата го нападна Курти – за Харадинај настапот во Брисел е смешен, ДПК смета дека се игра по нотите на Вучиќ

А1он
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го оцени како неуспех учеството на косовскиот премиер Албин Курти на разговорите со српскиот претседател Александар
Регион

Курти: На Вучиќ му дадовме четири предлози – три од нив ги одби, за еден не одговори

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти информира дека на денешната средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одржана во седиштето на ЕУ во Брисел, изнел четири предлози,
Регион

Пропадна заедничката изјава на западнобалканските лидери, Курти одбил да потпише

А1он
Заедничката декларација со која лидерите на земјите од Западен Балкан требаше да застанат зад заклучоците кои ги договорија на самитот во Тирана, остана неусвоена, откако
Регион

Не можеме да преговараме со Србија без ЕУ и САД, вели косовскиот премиер Курти

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти ја поздрави соработката и координацијата меѓу Европската унија и Соединетите Американски Држави во пресрет на, како што вели, „новиот процес на