kurti

Регион

Курти од косовски Че Гевера до премиер – кожњак, долга коса, локни

А1он
Од водач на студентските протести против Слободан Милошевиќ во Косово, преку политички дисидент и член на Ослободителната војска на Косово (ОВК), до новиот премиер на
Регион

Курти: Бевме конструктивни во Охрид, другата страна отфрли креативни предлози

А1он
Нашата страна беше максимално посветена на успехот на разговорите во Охрид, презентираше конструктивни и креативни предлози, но другата ги отфрли, изјави премиерот на привремените институции
Регион

Вучиќ и Курти го потврдија учеството на средбата во рамките на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 18 март во Охрид

А1он
Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борељ, на 18 март во Охрид, Северна Македонија свика средба на високо ниво во рамките на дијалогот меѓу Белград и
Регион

Курти: Сакав да го потпишам договорот, Вучиќ одби

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти по средбата во Брисел изјави дека е подготвен да го потпише договорот. „Јас изразив волја и интерес да го потпишам овој
Регион

Курти: Добив предупредувања за намалување на западната поддршка доколку Косово не биде конструктивно

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека добил предупредувања за можноста за намалување на поддршката од Западот, доколку Косово не биде конструктивно во дијалогот со
Регион

Курти: На Косово не постојат српски општини, Вучиќ го прекрши договорот

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово не постојат српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски општини го прекршил српскиот претседател
Регион

Курти: Меѓусебното признавање да биде основа на предложениот договор

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти, изјави дека меѓусебното признавање треба да биде во центарот на француско-германскиот план за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. „Во
Регион

Кирби: Ситуацијата со Косово е поврзана со танцот на Курти и Вучиќ, договорот за ЗСО е постигнат одамна

А1он
Сегашната ситуација потсетува на танцот на Курти и Вучиќ, едниот вели дека ќе направи нешто, а другиот прави и на крајот и двајцата се повлекуваат.
Регион

Шоле го повика Курти да го прифати европскиот предлог

А1он
Советникот на американскиот Стејт департмент Дерек Шоле го повика Косово да го прифати европскиот предлог за нормализација на односите со Белград, пренесе Бета. – Разговарав