kurti

Регион

Курти-премиерот гледа различно на дијалогот со Србија од Курти-опозиционерот, вели Абдиџику

А1он
Лидерот на опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК), Љумир Абдиџику, по денешната средба со косовскиот премиер Албин Курти, изјави дека позициите на сегашниот претседател на
Регион

Конечни резултати на косовските избори: Партијата на Курти освои речиси половина од гласовите

А1он
Центалната изборна комисија на Косово (ЦИК) ги објави конечните резултати од вонредните парламентарни избори одржани на 14 феврури, според кои апсолутен победник, со освоени 49,95
Регион

Идниот косовски премиер Курти се сретна со албанскиот државен врв

А1он
Лидерот на Движењето „Самоопределување“ и кандидат за нов косовски премиер, Албин Курти, кој престојува во Тирана, попладнево оствари одвоени средби со претседателот Илир Мета, премиерот
Регион

Курти: Уставот на Косово не дозволува обединување со Албанија

А1он
Лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти денеска изјави дека обединувањето на Косово со Албанија не го дозволува уставот на Косово. За време на неговата посета
Регион

Курти: Дијалогот со Србија нема да биде приоритет на новата косовска влада

А1он
Посредникот на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак допатува вечерва во официјална посета на Косово, каде што беше пречекан од лидерот
Регион

Курти: Можно е да ја преиспитаме одлуката за косовска Амбасада во Ерусалим

А1он
Лидерот на партијата Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на Косово, по победата на неговата партија на парламентарните избори
Регион

Харадинај: Курти има лоша намера да формира влада со малцинствата

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај упати критики денеска до шефот на Движењето Самоопределување, Албин Курти поради најавите дека новата косовска влада
Свет

Курти ги повика Албанците во САД да гласаат за Бајден

А1он
Лидерот на најголемата косовска опозициска партија, Движење Самоопределување (ВВ), поранешниот косовски премиер, Албин Курти, ги повика Албанците кои живеат во САД на претседателските избори на
Регион

Курти: Новата косовска Влада е нелегитимна и е во служба на Србија

А1он
Лидерот на Движењето самоопределување (ВВ) Албин Курти, по денешната одлука на новата Влада за укинување на реципроцитетот кон Србија, оцени дека Владата на Авдулах Хоти