kurti

Регион

Курти: Истекува времето што му го дадовме на Кфор да ги отстрани барикадите

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти на денешната седница на Владата изјави дека времето дадено на КФОР за отстранување на барикадите на северот на Косово полека истекува,
Регион

Курти: Српските барикади во северно Косово ќе се отстранат во наредните неколку денови

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите кои локалните Срби ги имаат поставено во северно Косово, на патиштата кои водат кон граничните премини со Србија,
Регион

Курти го свика државниот Совет за безбедност по последните инциденти во северно Косово

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти го свика попладнево Советот за безбедност на Косово, откако минатата ноќ беа регистрирани пукотници од огнено оружје во близина на патрола
Регион

Курти му порача на НАТО: Отстранете ги барикадите или сами ќе ги отстраниме

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти испрати писмо до КФОР и ЕУЛЕКС, во кое бара јасно да одговорат дали и кога планираат да преземат мерки во врска
Регион

Вучевиќ: Најавата на Курти дека со сила ќе ги отстрани барикадите е општа закана за Србите

А1он
Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, изјави дека најавата на косовскиот премиер Албин Кури дека по секоја цена ќе ги отстрани барикадите на северот
Регион

Курти за Гардијан: Загрижен сум оти тензичната ситуација на Косово може да ескалира во полза на Путин

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти изјави за британски Гардијан изјави дека отстранувањето на барикадите на северот на Косово не може да ги исклучи жртвите. Курти изјави
Регион

Курти за влезот на српската војска во северно Косово: Српските власти останале во 19-тиот и 20-тиот век

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека нема да се дозволи барикадите во северно Косово да останат уште долго и за нивно отстранување властите се во
Регион

Курти отпатува за Прага за да го предаде барањето за членство на Косово во ЕУ

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти отпатува претпладнево за Чешка, која е актуелен претседавач со Европската унија, за да го предаде барањето на Косово за зачленување во
Регион

Курти: Оваа недела Косово аплицира за членство во ЕУ

А1он
Косово во текот на оваа недела ќе поднесе барање за членство во Европската унија, најави денеска косовскиот премиер Албин Курти. Пред една година најавивме дека
Регион

Брнабиќ: Курти не врати не во 19, туку во 18 век, не доведе до раб на војна

А1он
Српската премиерка Ана Брнабиќ, коментирајќи ја актуелната ситуација на Косово и Метохија, рече дека „Албин Курти не врати сите нас не во 19, туку во