samoopredeluvanje

Регион

Косово: Самоопределување најавува формирање на „Трета Република“ по изборите

А1он
Најголемата косовска опозициска партија, Движење самоопределување (ВВ), на чие чело е поранешниот премиер Албин Курти, најави формирање на „Трета Република“ по вонредните парламентарни избори кои
Регион

Косово: Лидерот на „Самоопределување“ Курти не смее да се кандидира, Врховниот суд ја потврди забраната

А1он
Врховниот суд на Косово денеска делумно ја отфрли жалбата на Движењето самоопределување (ВВ) на претходните одлуки на Централната изборна комисија (ЦИК) и на Изборниот панел
Регион

Самоопределување побара од Хоти извештај пред Парламентот за стоте дена на Владата

А1он
Најголемата косовска опозициска партија Движење самоопределување (ВВ) побара од Парламентот да свика седница на која премиерот Авдулах Хоти ќе поднесе извештај за стоте дена од
Регион

Самоопределување: Хоти ја поништи границата меѓу Косово и Србија

А1он
Шефот на пратеничката група на косовската опозициска партија Движење самоопределување (ВВ), Реџеп Селими изјави дека со потпишувањето на последниот договор со Србија во Вашингтон, премиерот
Регион

„Самоопределување“: Влијаевме на големото учество на Албанците на изборите во Северна Македонија

А1он
Најголемата опозициска партија во Косово, Движењето самоопределување (ВВ), „им честита на Албанците во Северна Македонија за исходот на вчерашните вонедни парламентарни избори, оценувајќи дека бројката
Регион

Самоопределување за утре најави сенароден собир во Приштина

А1он
Лидерот на косовското политичко движење Самоопределување и доскорешен премиер на Косово, Албин Курти ги повика граѓаните да излезат утре во центарот на Приштина на сенароден
Регион

Самоопределување: Обединувањето на Прешевската Долина со Косово е лага на Тачи

А1он
Движењето Самоопределување (ВВ) смета дека изјавите на косовскиот претседател Хашим Тачи за припојување на Прешевската Долина кон Косово се лажни и дека крајната цел е
Регион

Самоопределување повика на протест „за одбрана на Косово од Хашим Тачи“

А1он
Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти денеска ги повика граѓаните на Косово, политичките партии и граѓанските организации на протест што во организација