premier

Македонија

Ковачевски му ја предаде функцијата на Џафери: Повика сите министри да работат во интерес на граѓаните

Орце Костов
Довчерашниот премиер Димитар Ковачевски му ја предаде функцијата на новиот технички премиер Талат Џафери кој рече дека првиот фокус и ангажман во Владата ќе му
Македонија

Ирскиот премиер Варадкар во посета на Македонија

А1он
Премиерот на Ирска, Лео Варадкар денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. Најавена е средба со премиерот Димитар Ковачевски, кој со највисоки државни почести
Македонија

Трудова ќе ги проверува синдикатите во М-НАВ: „Таа фирма е семејна, брат му на Тасевски работи таму, татко му работел таму“

Орце Костов
После предложувањето на контролорот Хекуран Асани за нов извршен директор на воздухопловната навигација М-НАВ, премиерот Димитар Ковачевски најави дека е побаран инспекциски надзор од Трудовиот
Македонија

Ковачевски со новогодишна честитка: Среќна Нова 2024, можеме, знаеме и умееме да обезбедиме подобар живот за сите

А1он
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на сите граѓани им ја честита Новата 2024 година, посакувајќи им многу здравје, среќа и успех во новата година. „Во
Македонија

Ковачевски: После една две пијачки со другарите, одам дома да ја дочекам Новата година

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски, в недела на 31 декември ќе ја испочитува долгодишната традиција со другарите и ќе присуствува на денските забави во скопските кафулиња. Денес,
Македонија

Ковачевски: Во тек се разговорите за настап на изборите, јас повторно ќе бидам мандатар

Орце Костов
Се водат разговори и со традиционалните коалициски партнери и со другите коалициски партнери во Владата, но да оставиме простор, врз основа на емпириските анализи и
Македонија

Ковачевски за Груби: Македонија во моментов ја води Македонец, а во предизборие ќе се изнаслушаме кој е главен

Орце Костов
За премиерот Димитар Ковачевски пораката на неговиот прв заменик Артан Груби дека „со Македонија владеат Албанците“ е само почеток на предизборен период во кој јавноста
Македонија

Ковачевски: Некои кажуваат дека би работеле без пари, јас во човек што работи без плата не верувам

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, одговорајќи на новинарско прашање во врска со платите на функционерите, повтори дека „треба да се дојде до решение кое ќе направи
Македонија

Спасовски не се согласува со Ковачевски: Законот за амнестија нема да има ефект

Орце Костов
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го повтори својот став дека со законскиот текст за амнестија нема да се постигнат ефекти. -Јас искажав мој
Македонија

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов
Само претседателот на Собранието, Талат Џафери од цел државен врв е присутен во Македонија откако шефот на државата Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и неколку