republika srpska

Регион

ВИДЕО:Неколку илјади граѓани на уште еден собир за поддршка на институциите на Република Српска

А1он
На меѓуентитетската граница во градот Лаписница во општината Источен Стари Град се одржа мирен митинг во знак на поддршка за институциите на Република Српска. Се
Регион

Нападнат синот на премиерот на Република Српска во Нов Белград

А1он
Третото основно јавно обвинителство Белград им одреди притвор на С.М.(36) и на осомничениот П.М. (28) поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело насилничко
Регион

Додик: Ако се наметне законот за државен имот, ќе прогласиме независност

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска во Бања Лука повтори дека високиот претставник Кристијан Шмит не е легално избран и дека неговите мерки нема
Регион

САД ставија на црната листа високи функционери на РС: Ова е одликување за непопуштање пред заканите

А1он
На црната листа на САД се ставени премиерот на Република Српска Радован Вишковиќ, претседателот на Народното собрание Ненад Стевандиќ и српската членка на Претседателството на
Регион

Претепале сограѓанин со дрвен стап: Брутална тепачка во Бања Лука, уапсени четворица насилници

А1он
Полицијата во Бања Лука уапси четворица насилници, меѓу кои и малолетник, поради брутален напад врз сограѓанин. Полициската управа соопшти дека се приведени М.Ј., Л.Б. и
Регион

Кремљ: Се надеваме дека Србите нема да попуштат под притисокот и да воведат санкции кон Русија

А1он
Портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, Дмитриј Песков, изрази надеж дека Србија и Република Српска нема да попуштат под притисокот на Западот и
Регион

Страшен обид за убиство на српски ракометар: Му го пресекле грлото на бензинска

А1он
Избегната голема трагедија во Република Српска, жена се обиде да го убие Никола Томиќ, ракометар на Дрина од Зворник. – Поради немилиот настан што го
Регион

Додик: Сериозно размислуваме да донесеме одлука за независност на Република Српска

А1он
Денеска во Белград се сретнаа претседателот на Република Српска Милорад Додик и претседателот на Србија Александар Вучиќ. На конференција за медиуми Додик изјави дека политичкото
Регион

Додик му честиташе на Милатовиќ: Се надевам дека успешно ќе соработуваме

А1он
Милорад Додик, претседател на РС и СНСД, прв му ја честиташе победата на Јаков Милатовиќ на претседателските избори во Црна Гора. Честитам @JakovMilatovic избор за
Регион

САД: Република Српска тргнува по опасен пат

А1он
Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во петокот се приклучи на критиките на властите на Република Српска, предупредувајќи дека нивните постапки го доведуваат во прашање