bosna i hercegovina

Регион

ВИДЕО: Голем пожар зафати фабрика во Бихаќ

А1он
Голем пожар претпладнево зафати фабрика која се занимава со производство на топлинска изолација во близина на Бихаќ во Босна и Херцеговина. Полицијата и противпожарните бригади
Регион

Шарл Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во Босна и Херцеговина, каде ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ и со
Регион

Пахор предлага ЕУ да и додели кандидатски статус на БиХ веднаш и без услови

А1он
Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска предложи промена на пристапот на Европската унија кон БиХ, односно брзо доделување кандидатски статус на земјата, по што ќе инсистира
Регион

Изетбеговиќ: Односите во БиХ се толку лоши, што сега не е возможна изборна реформа

А1он
Претседателот на Партијата за демократска акција (СДА) Бакир Изетбеговиќ потврди дека очекува наскоро уште еден посреднички обид на Европската унија за промена на изборниот закон
Регион

Се намалува притисокот на илегалните мигранти на хрватската граница со БиХ

А1он
Бројот на илегални мигранти кои се обидуваат да влезат во Хрватска од БиХ преку Унско-санската жупанија постојано се намалува, бидејќи тие решиле да бараат други
Регион

Продолжена рамката на санкции на ЕУ за Босна и Херцеговина

А1он
Советот на ЕУ доцна синоќа одлучи да ја продолжи постоечката рамка за санкции поврзана за поткопувањето на територијалниот интегритет и суверенитет на Босна и Херцеговина.
Регион

Претставничкиот дом на БиХ изгласа два клучни закони за пристапување кон ЕУ

А1он
Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина изгласа два закони, клучни за добивање кандидатски статус за членство во Европската унија – законите за
Регион

Во Босна пристигнуваат дополнителни сили на ЕУФОР

А1он
Дополнителни сили на ЕУФОР почнаа да пристигнуваат во Босна и Херцеговина како мерка на претпазливост за зајакнување на стабилноста во БиХ, пренесува Бета. Сараевските медиуми