bosna i hercegovina

Регион

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он
Европската унија (ЕУ) бара од Босна и Херцеговина (БиХ) како земја кандидат да воведе визи за граѓаните на Руската Федерација. „Очекуваме БиХ, како земја-кандидат, целосно
Спорт

Поранешен босански фудбалер претепан и застрелан во глава

А1он
Поранешниот фудбалер на Железничар и на Вележ, Алмир Рашчиќ, се наоѓа во кома откако бил претепан и застрелан, пишуваат босанските медиуми. Синоќа околу 22 часот
Регион

Три тела и 20 мигранти се пронајдени во шума во близина на границата на Босна и Херцеговина со Хрватска

А1он
На 23 декември утрово околу 6 часот полициски службеници од Граничната полициска станица Стар Градишка го известиле Оперативно-комуникацискиот центар на Полициската управа Брод-Посавина дека при
Регион

Советот за општи работи на Европската унија одобри кандидатски статус за БиХ

А1он
Министрите за европски прашања на членките на ЕУ, на состанок кој сè уште е во тек, донесоа заклучоци во кои се наведува дека „се препорачува
Свет

Падна Един Тито Гачанин – мистериозниот босански нарко бос е уапсен во големата акција во Дубаи

А1он
Босанскиот државјанин уапсен во големата акција во Дубаи за разбивање на суперкартелот е Един Тито Гачанин јавуваат холандските медиуми. Се работи се шеф на наркобизнисот
Регион

Вархеји: БиХ да ја искористи можноста, потребни се опипливи резултати

А1он
Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји денеска ја повика актуелната влада во Босна и Херцеговина, но и таа што ќе се формира, да
Регион

Не е постигнат договор за избор на делегати во Домот на народите во БиХ

А1он
Денешната средба на претставниците на опозициските партии од Република Српска и Социјалдемократската партија на Босна и Херцеговина (СДП БиХ) во Сараево заврши без договор за
Регион

Вархеји: БиХ би можела да добие кандидатски статус следниот месец

А1он
Европскиот комесар за проширување и соседска политика Оливер Вархеjи потврди дека Босна и Херцеговина следниот месец може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ.
Регион

(ВИДЕО) Сараево Сафари: За страотните обвинувања дека странци плаќале за да пукаат со снајпер во Сараево, обвинителството на БиХ отвори истрага

А1он
Обвинителството на Босна и Херцеговина отвори истрага за наводите дека за време на војната од 1992 до 1995 година, лица кои организирано доаѓале во БиХ