region

Македонија

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа

А1он
Петте најнеразвиените региони во Европа според Индексот на човечки развој се на Балкан, додека Југоисточниот регион на земјава (0,722) е најнеразвиената област во цела Европа.
Македонија

Граѓаните на Македонија јадат најмногу благо во регионот

А1он
Граѓаните на Северна Македонија јадат најмногу благо во регионот, а се позиционирани високо и на европската листа, покажува анализата за потрошувачката на шеќер по земји
Регион

(ВИДЕО) Им сечеле глави на кучиња и ги замрзнувале: Страшни снимки од прифатилиште за животни во Србија

А1он
Мртви кучиња во замрзнувач, кучиња без глави, и кучиња кои воопшто не треба да бидат во прифатилиштето, вчера се пронајдени во Градското прифатилиште за напуштени
Регион

(ВИДЕО) Хорор од Белград го шокираше светот: Уапсен татко кој брутално ја претепа својата ќерка тенисерка на тренинг

А1он
Видеото од Белград се споделува низ целиот Балкан, па дури и подалеку од границите на овој дел од Европа. Од полицијата велат дека истрагата за
Регион

Курти за „Ла Република“: Постои опасност од нова војна меѓу Косово и Србија

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти, по повод последните инциденти во северно Косово, каде што живее мнозинско српско население, изјави дека постои опасност од нов конфликт меѓу
Регион

Мицотакис за прислушувањето на Андрулакис: Погрешно беше, не требаше да се случи

А1он
Она што се случи, иако беше согласно со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа, и очигледно, никогаш немаше да го дозволам, рече
Регион

Мицотакис обвинет за следење на разговорите на лидерот на опозициската ПАСОК

А1он
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во текот на денешниот ден се очекува да излезе со изјава и став во однос на случајот со прислушкувањата во Грција,
Регион

Плеврис: Кон средината на август може да бидат одобрени нови вакцини за сојот омикрон

А1он
Според информациите што ги имаме од компаниите е дека кон средината на август може да биде фазата на одобрување на вакцините кои се ажурирани за
Регион

Мандиант: Кибернападот врз е-Албанија е дело на проирански хакери

А1он
Кибернападот, што во средината на јули па се до вчера попладне ги стави вон функција онлајн јавните услуги и другите владини веб-страници во Албанија, повеќе