region

Регион

Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

А1он
Во Грција, заклучно со 4 август, потврдени се вкупно 39 случаи на мајмунски сипаници, сите мажи на просечна возраст од 37 години, согласно седмичниот извештај
Регион

Курти: Поради дезинформациите кои ги шири Белград, одлуката ќе почне да се применува по еден месец

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти одговори на обвинувањата на опозицијата поради доцнењето на спроведувањето на одлуките за регистарски таблички и лични документи, посочувајќи дека спроведувањето на
Регион

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он
Едно лице загина, а седуммина се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот во правец кон Загреб. Се судриле три возила
Регион

Одбележување на 27 годишнината од акцијата „Бура“

А1он
На денешен ден пред 27 години почна хрватската воено-полициска операција „Бура“, чија годишнина во Србија се одбележува како Ден на сеќавање на жртвите и прогонетите
Регион

Донев: Почнува план за финансиска стабилизација на „Булгаргаз”

А1он
Бугарската преодна влада од денеска ќе почне со подготвка на план за финансиска стабилизација на компанијата „Булгаргаз“, со што таа ќе може да обезбеди снабдување
Регион

Бериша: Албанија оди кон грчко сценарио на банкрот, јавниот долг достигна 107 отсто од БДП

А1он
Поранешниот албански претседател и експремиер и актуелен лидер на крилото за обнова на Демократската партија, Сали Бериша изјави дека јавниот долг во земјата достигнал 107
Регион

Младите во Србија најпозитивни кон Црногорците и Македонците, најнегативни кон Албанците

А1он
Младите во Србија имаат најпозитивен однос кон припадниците на црногорската и македонската националност, а најнегативен однос кон албанската, покажа овогодинешниот Алтернативен извештај за положбата и
Регион

ДПС на Ѓукановиќ ќе покрене иницијатива за гласање недоверба на црногорската Влада

А1он
Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ соопшти оти денеска ќе ја покрене иницијативата за гласање недоверба на Владата, како и дека потпишаниот Темелен
Регион

Варвициотис: Целта на Грција е истовремена интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ

А1он
Целта на Грција е истовремена интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ, бидејќи со тоа првпат ќе има можност на север да се граничи
Македонија

Шекеринска бара поголема агилност од ЕУ во однос на поврзаноста во регионот

А1он
Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која учествуваше на форум посветен на поврзаноста во Европа и Евроазија, побара од Европската Унија да покаже поголема агилност и