avstrija

Свет

Австрија гo симна израелското знаме од Владата, по бројните реакции и клетвата од Ердоган

А1он
Израелските знамиња кои изминатите денови беа поставени на зградите на австриската Влада и на Министерството за надворешни работи, денеска се симнати без објаснување. Бројни невладини
Свет

Турскиот амбасадор во Виена повикан на разговор по навредите на Ердоган кон Австрија околу Израел

А1он
Австриското Министерство за надворешни работи денеска го повика турскиот амбасадор на разговори поради навредите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Австрија околу нејзината поддршка
Свет

Ердоган ја проколна австриската Влада за кревањето на израелското знаме

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ја проколнува австриската Влада откако го крена израелското знаме во австриските федерални министерства. -Ја проколнувам австриската Влада што
Свет

Ирански министер ја откажа посетата на Австрија поради израелското знаме

А1он
Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ја откажа за денеска планираната посета на неговиот австриски колега во Виена, по одлуката на Австрија да
Свет

Австрија: Руската и кинеската вакцина против Ковид-19 нема засега да бидат внесени во „зелениот пасош“

А1он
Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како
Свет

Австриец ќе оди во затвор, намерно ѝ кашлал во лице на бившата жена и ја заразил со корона

А1он
Суд во австрискиот град Линц осуди 63-годишен маж на казна затвор од девет месеци, откако било докажано дека обвинетиот намерно ѝ кашлал во лице на
Свет

Австрија очекува две третини од граѓаните да ја примат вакцината

А1он
Австриската Влада очекува дека две третини од возрасните граѓани ќе ја примат вакцината, што е пет милиони луѓе. Според канцеларот Себастијан Курц, ова ќе придонесе
Економија

Дупката во австрискиот буџет „длабока“ над 30 милијарди евра

А1он
Австриската Влада ќе усвои ребаланс на буџетот за тековната година со рекорден дефицит од 30,7 милијарди евра. Министерството за финансии очекува оваа година, со минус
Свет

Австрија нема да ја користи Спутник В без одобрение од ЕМА

А1он
Австрија нема да ја користи руската вакцина Спутник В сè додека не биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА), изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц.