avstrija

Свет

Анкета: Повеќето Австријци се против враќањето на Курц на функцијата канцелар

А1он
Големо мнозинство Австријци се против враќањето на Себастијан Курц на функцијата канцелар, покажа анкетата на јавното мислење на Институтот „Јуник Рисрч“ (Unique Research). Според анкетата,
Свет

ВИДЕО: Пратеничка се онесвести на говорница за време на вонредната седница поради ситуацијата со Курц

А1он
Вонредната седница на австрискиот Парламент која беше свикана поради кризата на Владата која настана поради истрагата која е покрената против Себастијан Курц, помина бурно. Пратеничката
Свет

Истражувачката на јавното мнение Забине Бајншаб е првата уапсена во аферата Курц

А1он
Во истрагата против поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, што државното обвинителство ја отвори заради корупција и поткуп кон агенција за истражување на јавното мнение во
Свет

Истрагата против Курц ја намали популарноста на ОВП

А1он
Истрагата против Себастијан Курц за корупција и поткуп ја намали популарноста на Австриската народна партија (ОВП), покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење. До неодамна,
Свет

Шаленберг положи заклетва како канцелар на Австрија

А1он
Александар Шаленберг денеска положи заклетва пред претседателот Александар Ван дер Белен, со што стана нов канцелар на Австрија. Шаленберг го смени Себастијан Курц на функцијата
Свет

Шаленберг се сретна со претседателот на Австрија, утре ќе положи заклетва

А1он
Министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг, кој синоќа беше предложен за иден канцелар, се сретна со претседателот на државата Александар ван дер Белен.
Свет

ВИДЕО: Себастијан Курц поднесе оставка

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка по обвинувањата за корупција. Доцна попладнево тој потврди дека се повлекува од премиерската функција со цел надлежните органи соодветно
Свет

Австриската Влада на „стаклени нозе“, Зелените се сомневаат во способноста на канцеларот Курц

А1он
Австриската опозиција вчера побара оставка од канцеларот Себастијан Курц и поднесе барање за одржување вонредна седница на Парламентот, а неговиот владин партнер – партијата на
Свет

Австрија: Опозицијата бара оставка од Курц, дел од власта се сомнева во него

А1он
Зелените, кои се дел од владејачката коалиција заедно со Австриската народна партија, ја доведоа во прашање способноста на канцеларот Себастијан Курц да ја извршува функцијата
Свет

Курц е подготвен за натамошна соработка со Зелените

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој е под истрага на Обвинителството за економски криминал и корупција, обвинувајќи го за проневера, давање и примање поткуп, изјави пред