teroristicki napad

Свет

ВИДЕО: Крвав напад врз автобус во Сирија, изгореа најмалку 28 луѓе

А1он
Во терористички напад врз автобус во источна Сирија попладнево се убиени 28 лица, јавија локалните медиуми. Нападот се случил на автопат во пустинската провинција Деир
Свет

Во Русија спречен терористички напад, уапсен тинејџер

А1он
Руската федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека спречила терористички напад во Тамбов. Според соопштението, руски државјанин, тинејџер роден 2003 година, бил уапсен за
Свет

„Исламска држава“ презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена

А1он
Терористичката „Исламска држава“ (ИД, порано позната како ИСИС) во соопштението на своите канали на Телеграм, презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена што се случи
Регион

Албанија ги засилува безбедносните мерки по терористичките напади во Франција и Австрија

А1он
По терористичките напади во Франција и Виена, секторот за антитероризам во Албанија ги зајакнува безбедносните мерки во земјата, јави Топ чанел телевизија. Во јавните простории,
Македонија

Во Челопек осуда на терористичкиот напад во Виена во кој учествуваше момче со потекло од селото

А1он
Веста дека младиот Кујтим Фејзули со потекло од Челопек учествуваше во терористичкиот напад во Виена предизвика вознемиреност во ова тетовско село, со оглед дека речиси
Свет

Македонците во Виена: Затворени сме дома, уште во шок од терористичкиот напад

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Затворени сме во домовите, загрижени и во шок по синоќешните терористички напади што ја погодија Виена. Никој не можеше да претпостави дека вакво нешто може
Македонија

Османи на средба со Вуцас по повод немилите настани во Виена

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи денес имаше средба со Георг Вуцас, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Австрија во Република
Македонија

Пендаровски остро го осуди терористичкиот напад во Виена

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска во телефонски разговор со неговиот австриски колега Александeр Ван дер Белен остро го осуди синоќешниот терористички напад во центарот на Виена
Македонија

Уште две лица по кои трага австриската полиција имале и македонски државјанства

А1он
Австриската полиција го известила македонското МВР дека три лица поврзани со терористичкиот напад во Виена имаат и македонско државјанство. Секторот за меѓународна соработка во МВР
Свет

Адвокатот на убиениот Фејзулаи: Да не одеше во џамија, туку на бокс, ќе беше добар боксер

Габриела Димковиќ-Мишевска
Виенскиот адвокат Николаус Раст кој во претходно судење го бранел Кујтим Фејзулаи, еден од терористите во синоќешниот напад во Виена, изјави дека тој израснал во