sidnej

Свет

(ВИДЕО) Драма во Сиднеј: Се закануваше дека ќе се разнесе, откажани повеќе летови

А1он
На аеродромот во Сиднеј, на летот на „Малезија ерлајнс“ дојде до вистинска драма кога еден од патниците, според тамошните медиуми, се закани дека ќе го
Свет

По 100 години, Сиднеј го загуби приматот најголем град во Австралија

А1он
Мелбурн го надмина Сиднеј по население за првпат по златната треска од 19 век, поради промените воведени во границите на градот. Имено, поради зголемениот број
Свет

(ВИДЕО) Илјадници огномети во Сиднеј, спектакуларно добредојде за 2023 година

А1он
Австралија го одбележа доаѓањето на новата 2023 година со голем огномет над пристаништето во Сиднеј. Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година на улиците
Свет

ВИДЕО: Се евакуираат 50 илјади луѓе, вонредна состојба во поплавените делови во Австралија

А1он
Австралиските власти прогласија вонредна состојба поради силното навреме и поплавите што ја зафатија југоисточната сојузна држава Нов Јужен Велс. Одлуката донесена синоќа треба да го
Свет

Илајдници евакуирани во Сиднеј поради големите поплави

А1он
Десетици илјади жители на Сиднеј беа принудени на евакуација поради обилните врнежи дожд што предизвикаа поплави во најголемиот австралиски град, со прогнози на метеоролозите дека
Свет

Во Сиднеј најлош ден од пандемијата, петмина починати и најмногу заразени за 24 часа

А1он
Властите во Сиднеј соопштија дека денеска е најлошиот ден од пандемијата на Ковид -19, со пет смртни случаи за 24 часа и рекордно зголемување на
Свет

Во Сиднеј продолжен локдаунот за уште најмалку 14 дена

А1он
Австралиските власти го продолжија заклучувањето во Сиднеј за уште најмалку 14 дена, бидејќи ниту три недели по воведувањето на првичните ограничувања, не е спречено најсериозното
Свет

Бројот на заразени во Сиднеј се зголемува, властите апелираат да не се излегува од дома

А1он
Австралиските власти во Нов Јужен Велс ги повикаа жителите на Сиднеј да останат дома, предупредувајќи дека сегашната тринеделна блокада може да биде продолжена доколку не
Свет

ВИДЕО: Сиднеј влезе во 2019 година со спектакуларен огномет

А1он
Илијадници луѓе секоја година, ја испраќаат старата и дочекуваат новата на пристаништето во Сиднеј, каде што има спектакуларен огномет. Локалните жители и туристите уште од