sidnej

Свет

ВИДЕО: Се евакуираат 50 илјади луѓе, вонредна состојба во поплавените делови во Австралија

А1он
Австралиските власти прогласија вонредна состојба поради силното навреме и поплавите што ја зафатија југоисточната сојузна држава Нов Јужен Велс. Одлуката донесена синоќа треба да го
Свет

Илајдници евакуирани во Сиднеј поради големите поплави

А1он
Десетици илјади жители на Сиднеј беа принудени на евакуација поради обилните врнежи дожд што предизвикаа поплави во најголемиот австралиски град, со прогнози на метеоролозите дека
Свет

Во Сиднеј најлош ден од пандемијата, петмина починати и најмногу заразени за 24 часа

А1он
Властите во Сиднеј соопштија дека денеска е најлошиот ден од пандемијата на Ковид -19, со пет смртни случаи за 24 часа и рекордно зголемување на
Свет

Во Сиднеј продолжен локдаунот за уште најмалку 14 дена

А1он
Австралиските власти го продолжија заклучувањето во Сиднеј за уште најмалку 14 дена, бидејќи ниту три недели по воведувањето на првичните ограничувања, не е спречено најсериозното
Свет

Бројот на заразени во Сиднеј се зголемува, властите апелираат да не се излегува од дома

А1он
Австралиските власти во Нов Јужен Велс ги повикаа жителите на Сиднеј да останат дома, предупредувајќи дека сегашната тринеделна блокада може да биде продолжена доколку не
Свет

ВИДЕО: Сиднеј влезе во 2019 година со спектакуларен огномет

А1он
Илијадници луѓе секоја година, ја испраќаат старата и дочекуваат новата на пристаништето во Сиднеј, каде што има спектакуларен огномет. Локалните жители и туристите уште од
Свет

Нетрпеливи гледачи заземаат место да го гледаат огнометот во Сиднеј

А1он
Нетрпеливи гледачи почнаа да се собираат на пристаништето во Сиднеј уште во раните утрински часови, заземајќи добри позиции од каде ќе можат да го набљудуваат