avstralija

Свет

Австралија го намали нивото од закана од тероризам

А1он
Австралија денеска првпат по осум години го намали нивото на закана од тероризам од „веројатно“ на „можно“, истакнувајќи дека е „намален ризикот од екстремистички напади“.
Свет

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

А1он
Комитетот против тортура на Обединетите нации ја повика Австралија да ја укине мерката за задолжителен притвор за сите илегални мигранти, особено практиката притворање малолетни лица
Свет

Средбата на премиерот на Австралија и претседателот на Кина – знак за затполување на билатералните односи

А1он
Премиерот на Австралија, Ентони Албанезе и кинескиот претседател Си Џинпинг, по неколку години студени односи, денеска се обидоа да ја заживеат билатералната соработка на маргините
Свет

ВИДЕО: Големи поплави во Австралија, објавена драматична снимка

А1он
Стотици жители во југоисточниот дел на Австралија погоден од поплавите беа спасени со хеликоптери и чамци откако нивото на водата нагло се зголеми, отсечени се
Свет

Хакери се закануваат дека ќе објават здравствени податоци на познати Австралијци

А1он
Хакери се заканија дека ќе објават украдени здравствени податоци на илјадници австралиски познати личности, по инцидентот со информациската безбедност што Канбера го нарече „голем знак
Свет

Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

А1он
Австралија денеска ја поништи одлуката на претходната влада, со која беше признат западниот Ерусалим како главен израелски град, наведувајќи дека статусот на градот треба да
Свет

На југоисточниот дел на Австралија му се закануваат поплави

А1он
Стотици домови во југоисточна Австралија денеска останаа без струја, а жителите подготвуваат вреќи со песок откако невреме го зафати регионот, носејќи предупредувања за пообилни дождови,
Свет

При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

А1он
Австралиската полиција ја истражува кражбата на лични податоци на 10.000 корисници на телекомуникациската компанија „Оптус“ (Optus), која беше цел на хакерски напад и е побаран
Свет

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

А1он
Комитетот на ОН за човекови права денеска заклучи дека Австралија ги прекршила човековите права на жителите на островите во теснецот Торес, во близина на нејзиниот
Свет

Австралискиот премиер оддаде почит на кралицата Елизабета Втора со церемонија на положување венци

А1он
Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска и оддаде почит на британската кралица Елизабета Втора со церемонија на положување венци во Парламентот во Канбера. Премиерот Албанезе, генералниот