avstralija

Свет

ВИДЕО: Полицаец убил познат автралиски ТВ водител и неговто момче

А1он
28-годишен полицаец е обвинет за убиство на исчезнатиот австралиски ТВ водител Џеси Берд и неговиот партнер Лук Дејвис. Полицијата во средата започна потрага по исчезната
Свет

Австралија: Околу 64.000 луѓе останаа без струја поради циклонот Кирили

А1он
Околу 64.000 луѓе утринава останаа без струја во австралиската држава Квинсленд, откако тропскиот циклон Кирили од втора категорија ја погоди областа, носејќи обилни дождови и
Спорт

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он
Новак Ѓоковиќ уште еднаш ги помести границите во тенисот. Испиша историја во Мелбурн само што влезе во мечот против Томас Мартин Ечевери, затоа што стана
Свет

ВИДЕО: Деветгодишно момче се бори за живот по напад од крокодил во Австралија

А1он
Момче на девет години се бори за живот откако било нападнато од крокодил во националниот парк Какаду во Австралија. Нападот се случи во саботата навечер,
Свет

Австралија ги забрани нацистичките поздрави, сувенири и симболи

А1он
Во Австралија денес стапи на сила законот за забрана на нацистички поздрави, нацистички сувенири и прикажување или продажба на симболи поврзани со терористички групи. „Сега
Свет

(ВИДЕО) Две лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени во судир на повеќе возила во Австралија

А1он
Две лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени, од кои пет се во критична состојба, во сообраќајна несреќа која се случи на автопат во
Свет

ВИДЕО: Невреме со грмотевици ја погоди Австралија, најмалку шест мртви, меѓу кои и девојче

А1он
Австралиската полиција соопшти дека најмалку шест лица загинале, а три се водат како исчезнати откако силните грмотевици ги погодија источните сојузни држави на Австралија за
Свет

(ВИДЕО) Поплави во Австралија, во поплавена улица плива крокодил

А1он
Рекордна количина на врнежи е причина за огромните поплави во Австралија. Властите наведуваат дека ова е најлошата поплава некогаш забележана во Австралија, а на улиците
Свет

После 20 години зад решетки, жена е прогласена за невина за смртта на нејзините деца

А1он
Австралијката Кетлин Фолбиг е ослободена од обвинението за убиство на своите четири деца по 20 години затвор, откако Врховниот суд на Нов Јужен Велс денеска