avstralija

Свет

Австралија: Невакцинираните имаат 16 пати поголем ризик од смрт од Ковид

А1он
Невакцинираните имаат 16 пати поголема веројатност да завршат на интензивна нега или да починат од последиците од инфекција со Ковид-19, се вели во извештајот на
Свет

Австралија ќе продолжи да продава јаглен во наредните децении

А1он
Австралија денеска соопшти дека ќе продава јаглен „во децениите што доаѓаат“, откако се откажа од пактот за постепено укинување на загадувачките фосилни горива за да
Свет

ВИДЕО: Силните ветрови во Австралија без струја оставија 450.000 домови

А1он
Повеќе од 450.000 домови во Мелбурн и австралиската држава Викторија останаа без електрична енергија во текот на претходната ноќ поради силните ветрови кои соборија дрвја
Свет

Австралија ја укинува забраната за патување во странство на своите граѓани

А1он
Австралија ќе ја укине забраната за патување во странство без дозвола, соопшти денеска владата, а до крајот на годината треба да бидат отворени и границите
Свет

Морисон: Австралија презеде обврска за нула емисија на јаглерод до 2050 година

А1он
Целта на Австралија е да постигне јаглеродна неутралност до 2050 година, изјави денеска премиерот Скот Морисон, но, според него, целта нема да биде пренесен во
Свет

Малолетниците во Австралија ќе можат да пријдат до социјалните мрежи само со дозвола од родителите

А1он
Австралија планира да воведе одредба со која се бара родителите да се согласат за користење на социјалните мрежи од лицата помлади од 16 години. Според
Свет

Над 40 австралиски полицајци одбија вакцинација, суспендирани се и им се заканува отказ

А1он
Во австралиската држава Викторија, повеќе од 40 припадници на полицијата се суспендирани бидејќи одбиле да се вакцинираат против Ковид-19, поради што им се заканува можност
Свет

ВИДЕО: Милиони ревакцинирани луѓе по сто дена излегоа од своите домови во Австралија

А1он
По 100 дена локдаун, милиони ревакцинирани граѓани на Сиднеј ќе излезат од своите домови и ќе добијат пристап до ресторани, спортски сали, салони и базени.