maraton

Македонија

Пливачи со години не добивале награди од охридскиот маратон, Пецаков им пратил покани и чека одговори

Кристијан Ландов
Пливачите се револтирани бидејќи три години со ред не им е исплаќан награден фонд, обзнани градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков. Тој посочи дека им испратиле
Спорт

Викендов ќе се трча најдолгиот 107-километарски „Охрид Ултра Трејл“ маратон

А1он
Во Охрид и на падините на планината Галичица викендов ќе се одржи најдолгата маратонска планинска трка во рамки на второто издание на „Охрид Ултра Трејл“
Спорт

Кенискиот маратонец Кипсанг дисквалификуван на четири години

А1он
Кениецот Вилсон Кипсанг, носител на олимписки медал во маратон е дисквалификуван од натпреварување следните четири години, поради нарушувања на антидопинг правилата. Периодот на дисквалификација на
Спорт

Поранешениот светски рекордер во маратон Кипсанг уапсен во Кенија

А1он
Поранешниот светски рекордер во маратон, Вилсон Кипсанг Кипротич е уапсен за време на полициски час во Кенија. Атлетскиот маратонец бил меѓу 20 уапсени лица во